E marte, 23.04.2024, 09:41 AM (GMT+1)

Kulturë » Kozeta

Këze Kozeta Zylo: Senatore e Diasporës

E hene, 01.03.2010, 10:54 PM


Dea Bejleri recitoi poezi ne diten e ngritjes se Flamurit Shqiptar ne Manhattan 2008
Dea Bejleri recitoi poezi ne diten e ngritjes se Flamurit Shqiptar ne Manhattan 2008
Nga
Këze Kozeta Zylo

Senatore e Diasporës

Dea e bukur 6-vjeçare,
Cicëron si zog mbi degë,
Embëlsisht në gjuhën shqipe,
Abetaren tonë të shenjtë…

Të puth doçkat në ditëlindje,
Shqip më thua faleminderit,
Krenari e Shkollës Shqipe,
Plot me yje, dritëz e Diellit!

“Senatore” e Diasporës,
Me duartrokitje je votuar,
Tingujt shqip në buzët e tua,
Qysh bebe belbëzuar!

Kushtuar nxënëses së Shkollës Shqipe Dea Bejlerit, vogëlushes 6-vjecare, që dhe pse në moshë të vogël, ajo ka vite që merr pjesë në shumë aktivitete të rëndësishme të Diasporës, duke interpretuar poezi patriotike nga autorë të ndryshëm.  Ajo lexon dhe shkruan shqip, edhe pse është e lindur në Amerikë.  Kjo vogëlushe e talentuar, lindur nga prindër intelektualë Neritan dhe Blerina Bejleri, ka kohe që është në vemendjen e Shkollës Shqipe, mediave televizive, të cilët po bashkërendojnë një punë të kualifikuar për t’i zhvilluar më tej talentin e saj, me qëllim që kur të rritet aftësitë e saj të vihen në shërbim të Diasporës Shqiptare, si një Senatore e ardhshme shqiptare në Shtepinë e Bardhë…  

15 Shkurt, 2010
Staten Island, New York
Dea Bejleri duke recituar poezine Une e dua librin shkruar nga K Z Ne krah te saj shkrimtari M Velaj
Dea Bejleri duke recituar poezine Une e dua librin shkruar nga K Z Ne krah te saj shkrimtari M Velaj
Dea me nxenesit e Shkolles Shqipe ne festen e Flamurit
Dea me nxenesit e Shkolles Shqipe ne festen e Flamurit
Dea ne Panairin e Librit organizuar nga Shoqata e Shkrimtareve Shqiptaoro Amerikane
Dea ne Panairin e Librit organizuar nga Shoqata e Shkrimtareve Shqiptaoro Amerikane
Dea se bashku me prinderit e saj mesuese Blerinen e cila eshte dekoruar me certifikate mirenjohje dhe Neritanin
Dea se bashku me prinderit e saj mesuese Blerinen e cila eshte dekoruar me certifikate mirenjohje dhe Neritanin
Nxenesja E.Gashi duke ju pergjigjur pyetjeve ne shqip
Nxenesja E.Gashi duke ju pergjigjur pyetjeve ne shqip


(Vota: 16 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora