E merkure, 18.09.2019, 04:16 AM (GMT+1)

Libri i ri i autorit Gjon Keka: Gjergj Kastrioti (Skënderbeu) në literaturën lituane

I bindur se Emri dhe të bëmat e Gjergj Kastriotit - Skënderbeut janë dëgjuar edhe në vendet më të thella të botës,  madje mund të them edhe tek popullësia indigjene si dhe në të gjitha skajet e Universit.Prandaj,  nuk do të ndalem te kjo se si arriti figura e Gjergj Kastriotit në literaturën Lituane , sepse kjo tanim është një realitet , jo vetëm...

Neki Lulaj: Namik Selmani - Lulet e Diasporës

Këto ditë pritet të dal nga shtypi një Abetare e re për fëmijë dhe te rriturit qe jetojnë ne mërgim  me titullin „Lulet e Diasporës“ libri  me i ri i shkrimtarit Namik Selmani.Te cilin libër para ca ditësh pata rastin ta lexoi ne dorëshkrim, pra.Një libër që të jep emocion...

Blerim Rrecaj: Përshëndetje buzëqeshjesh

Duke u çu' dikush nga karrika e autobusit, në lëvizje, kemi një përshëndetje me buzëqeshje, e dikush që ulet pranë në karriken që u lirua, përsëri kemi rrezatim buzëqeshjesh përshëndetëse. Si shenja të mira për ta vazhduar ditën. Vazhdojmë secili pikëstacioneve tona...

Albert Zholi: Flet pedagogu Ardit Kërtusha

Në këtë intervistë pedagogu Ardit Kërtusha  thekson se “Situata e sotme politike në vendin tonë paraqitet e ndjerë për faktin që kemi një mungesë totale dialogu ku kampi opozitar ka zgjedhur dezertimin si një formë e shëmtuar për të penguar reformat e nisura në vendin tonë, kryesisht atë në drejtësi. Të frikësuar nga dita e gjykimit...

Osman Ademi: Me dy shtator në Vjenë filloi viti i ri shkollor

Pas pushimeve të gjata verore, me të hënën, me dy shtator, në Vjenë filloi viti i ri shkollor, ku rreth 450 shkolla i hapen dyert për diku 225.000 nxënës (shtypi austriak). Ata do të fillojnë garën për mësim, garën për dije…Këtu bëjnë pjesë edhe një numër bukur i mirë i nxënësve shqiptarë ose me origjinë shqiptare!...

Fatbardha Demi: Shënjtori arbër që u 'kryqëzua' për të vërtetën (II)

Veprimtaria e Mihal Trivolit në Rusi s´dotë njihej në shumëllojshmërinë dhe rëndësinë e saj, po të mos ishin zbuluar rastësisht në vitin 1968 nga N.Pokrovski (Н. Н. Покровски ) dosjet e tij gjyqësore në  Altae të Siberisë. (1)Ky zbulim ka një rëndësi të jashtëzakonshme...

Shefqet Dibrani: Degradimi i vlerave dhe demokracisë

Të nderuar Ambasadorë dhe përfaqësues të Misioneve Ndërkombëtare në Kosovë, kriza në Kosovë është një veprim proporcional i juaji me vendorët, dhe nëse kjo nuk pranohet, zgjidhje nuk do të ketë kurrë. Ky vend i dal nga lufta dhe kriza të mëdha, që nga sundimi otoman e deri te sundimi serb, kap një periudhë mbas...

Fritz Radovani: Nanat tona ishin bijat e Rozafës

Sa shumë shkapetje, gervishtje, perplasje e rrahje takash e patkojsh ruen ky kalldram!Një lum i rrembyeshem pushtuesish siper kaluen, e gurt’ vazhdonin me shndritë…Edhe shkelqimi i tyne marramendës e ka domethanjen e vet! Gati gati duket si Tempull!...

Dedë Preqi: Vuçiqi është kopje e Millosheviqit

Vizitat e kryetarit të Serbisë në Kosovë, A.Vuçiq, nuk janë pjesë e vizitave normale dhe në raport me diplomacinë në mes dy shtetëve fqinjë, por më tepër i takon vizitave të sojit të vet, e cila çështje duhet tëshqyrtohet nga pala kosovare, sepse vizitat e tillanuk përputhën me realitetin e Kosovës dhe diplomacinë që kuptojmë shkëmbimin e ...

Fahri Xharra: Pse e vranë Laokontin?

Të shikojmë një ngjarje historike shumë të lashtë e cila luhej mu në tokat dardane. Lexojeni dhe mendoni mirë sepse qëllimi i këtij shkrimi është që të mos mashtrohemi mu si dardanët e Trojës nga një kalë- dhuratë . Lexojeni së ...

Zymer Mehani: Poetja Lumturije Drenica - zëri i ndërgjegjes sonë kombëtare

Lumturije S. Drenica u lind në fshatin Borje të rrethit të Kukësit, më 1 gusht 1973. Pa e pasur fatin që të lindet e jetojë në trojet e gjyshit të saj, Rexhep Drenica...i biri i Tafil e Sadije Drenica, që lindi më 18 mars 1907 në fshatin Lubinje të Drenicës së Kosovës....Që në moshën 12- vjeçare, për të shpëtuar nga...

Luan Kalana: Manhattan... mahnitem

1-Manhattan,ec i menduar në trotuaret e tua,ngre kokën të kap lartësitë,më kot,kapelja me bie përdhe, në tokë,ku janë Binjaket*, zëmra pikon lot.2-Manhattan,emër me nam,në botë je mrekulli...

Përparim Hysi: Lirika të shtatorit

Aty, në rrugën gjelbëroshe,Që çan pyllit në korieU takuam, moj bukuroshe,Tinëz, nën një hije. Qemë  vetëm ne, të dy,Asgjë tjetër,xhin-xhanE kujtoj takimin tani...

Jusuf Zenunaj: Gruaja si 'princeshë'

Gruaja me stoli,me gjerdan prej ari,me burrin këpucëgrrisurbashkë shkojnë te flokëtari.Me grim e frizurë bëhet si " princeshë ",nuk ndahet nga shoqet ...

Anton Nikë Berisha: Gjin Bardhela i arbresh & Etja e gurëzuar

Romani “Gjin Bardhela i arbresh & Etja e gurëzuar”1 i Anton Nikë Berishës, u botua më 2002 nga shtëpia botuese “Faik Konica” e Prishtinës. Më 2013 shtëpia botuese Luigi Pellegrini e Kozencës e botoi në gjuhën italiane “La sete pietrificata”2 me përkthim të Albana Alisë. Të dy botimet zgjuan një interesim...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese