E shtune, 22.02.2020, 10:00 AM (GMT)

Florim Zeqa: 12 vjet njohje ndërkombëtare, 12 vjet izolim!

Edhe pse me qeveri të re, Republika e Kosovës 12 vjetorin e njohjes ndërkombëtare është duke e pritur më e katandisur si asnjëherë më parë; me fusnotë*, me pozicion inferior dhe me status të hapur në arenën ndërkombëtare, me tkurrje njohjesh, mes takses 100 % dhe reciprocitetit me Serbinë, mes idesë së...

Fatmir Halimi: Zekerija Idrizi - Bisedë shpirtërore me Shën Nënën Terezë

Librin publicistik “Bisedë shpirtërore  me  Shën Nënën Terezë”,Zekerija Idrizi e ka ndërtuar nga parimet dhe idetë shumë personale të tij, ose të themi se Zekerija për konceptimin e këtij libri është nisur nga personalja, pasi që si Nëna Terezë, e ashtu edhe autori (Zekerija)kanë lindur në të njëjtin qytet...

Mihal Gjergji: Një udhëtim letrar me poetin Agim Basha

Shfletova ditarin tim të para disa viteve. Mes të tjerash edhe mbresat e poetit Koçi Petriti gjatë një udhëtimi të tij në Kurvelesh. Qëndroja shpesh në shoqërinë e këtij liriku të shquar. Ai kishte ndaluar në Lekdush, në vendlindjen e poetit Agim Basha dhe më rrëfente përshtypjet e tij.  “Kisha lexuar poezi të Agimit. Ka një guxim të ...

Flamur Harri: Analize dhe... urretje

U befasova sot me date 11 shkurt 2020 .Kur rreth ore 12 -13 me vjen postieri i lagjes dhe me bie nje zarf nga prokuoria gjykates se shkalles se pare ne Tirane.Pyetja e pare qe i bera vetees ishte: Cdua une ne Tirane, kur une po e trajtoja problemin me Zv. Prokurorin Ridvan ne Elbasan...

Dedë Preqi: Opozita primitive sjell në skenë llojin e vet primitiv

Në vendet e zhvilluara demokratike opozita ka një vend të rëndësishëm në rrolin e vendimeve dhe plotësimin e detyrave që e kontrollojnë pushtetin. Në thelb opozita do të kishte rrolin për të vepruar të trajtojë shumë çështje në parim dhe ato, të cilat janë gjithnjë e më të ekspozuara ndaj predentimeve gllabëruese...

Ndue Ukaj: Sa larg ëndrrës për shtet normal

Don Kishoti do t' iu kishte lakmi aventurave politike të udhëheqësve shqiptarë. Pa e mbarur një, e fillojnë një tjetër.Arrogantë dhe të pasinqertë, si “dhija e zgjebosur me bishtin përpjetë”, ata bëhen sikur janë në pozicionet e tyre, për t’i ndrequr ...

Sevdail Hyseni: Më(vetë)simi..!

12 vjet Kosova shtetPavarësi e sovranitet,Me disa njohje botëroreE marrëveshje vendore! Midis garash me maskaReciprocitet ose taksa...Shtyhet loja pa fund-Tërhiq e mos këput!...

Atdhe Geci: Republika e Kosovës dhe Republika e Çamërisë festojnë së bashku

Në Dortmund Republika e Kosovës, së bashku me Republikën e Çamërisë, festuan Ditën e Republikës së Kosovës. Me këtë rast mërgimtarët i përshëndeti, Kryekonzulli i Republikës së Kosovës në Dizeldorf, z. Arjan Kashtenjeva. Ndërsa nga Republika e Çamërisë të pranishmit i përshëndeti presidenti i...

Mehmetali Rexhepi: Ligjërimi arbdhetar

Vëllimi poetik që kemi në duar i autorit Zymber Beshtica “Ëndërr e gjatë”, përmban shtatëdhjetë e gjashtë poezi  ose njësi poetike gjatësish e tkurrjesh të ndryshme sasiore, të prirë nga dhjetë emërtime ciklesh. Secili prej cikleve sugjeron motive dhe atmosferë kahesh relativisht përcaktuese. Ne do të ...

Bardhyl Maliqi: Përtej harrimit

Çfarë ka përtej harrimit? Cilët janë kufijtë e tij?Apo harrimet janë si amebat - qenie pa kufij,Trupa njëqelizorë që ndryshojnë formën e vet,Shumë shtete një komb, shumë kombe një shtet? Klithje e përmallim në rrugën e gjatë,në lëkurë të huaj deri në atë pikë,fjala u bë mall, fjala u bë brisk,u bë tel e u këput nga...

Jusuf Zenunaj: Gjarpri

Gjarpër në luftë e gjarpër në jetë,se kush është tregon " vetë " !Buzët i qeshen , shtrëngon dhëbët,kur lëshon helm për krejt vend !Për shpëtim kapet për lisa,dhelpra fshihet kot ndër...

Skënder Kapiti: Urime shqiptarëve 12 Vjetorin e Pavarësisë së Kosovës!

Me 12 Qershor 1999 NATO dhe UÇK çliruan Kosovën duke e mundur dhe dëbuar njëherë e përgjithmonë kolonizatorin barbar serb nga Kosova, dhe me Me 17 Shkurt 2008 Kosova shpalli Pavarësinë, gjë e cila pra shënoi krijimin e Shtetit të Ri shqiptar të Kosovës të njohur edhe ndërkombëtarisht...

Adil Fetahu: Ndëshkimet Drakonike sipas Kodit të Hamurabit

Jo vetëm laikët e kësaj fushe, por edhe shumë profesionistë e ngatërrojnë kuptimin e të drejtës dhe drejtësisë,duke mos bërë dallimin e duke ikonsideruar  këtosi sinonime, por këto nuk  kanë kuptim të njëjtë.E drejta është një sistem rregullash, normash dhe masash  (sanksionesh), që shërben si aparat i dhunës...

Nexhmedin Saqipi: Taksa dhe reciprociteti

Qeveria e re e Kosovës, e cila ndryshe po quhet edhe Qeveria Kurti, për të sjellë risi në skenën politike, për dallim nga mandati i kaluar i koalicionit qeverisës, kë kushtëzuar heqjen e taksës në favor të reciprocitetit dhe ripërtëritjes së dialogut në mes Prishtinës dhe Beogradit...

Skënder Rracaj: Romani i thellësive dhe hapësirave të qenies sonë

Narratori i kësaj proze e pranon: mund të rrëmbejë, nga ana tjetër e niveleve tej-fizike, vetëm një mini-sekuencë... Nga ana e frymës së të ndodhurës e përjetimit që vetëm mund të rrëfehet e jo të shkruhet! Aty ku qëndrojnë qenia jonë (identitare e njerëzore e fillit të botës), dashuria, urtia, ftillëzimi...

Java e Filmit Shqiptar - Ditën e Pavarësisë

Me 17 shkurt 2019 në kino ABC në Prishtinë, në orën 19.00. do të fillon "Java e Filmit shqiptar". Mbrëmjen e parë do të shfaqet për herë të parë filmi "Skënderbeu", i restaruruar dhe i përpunuar në laboratorët e Italisë. Janë ftuar personalitete publike dhe të kulturës, ndërsa do të vinë edhe kineastë nga Shqipëria...

Edison Ypi: Manjola

Manjola kalonte rrugës dhe nuk kuptohej nëse vinte apo ikte, vallzonte apo fluturonte. Manjola nuk ishte shtatlartë, me sy të jeshilta, me gjoks të kërcyer, këmbë të drejta, fytyrë vezake, tipare të rregullta, dhe të tjera si këto. Manjola ishte mpleksje qiellore e një pafundësie hiresh femërore...

Sejdi Berisha: Peja, dhembja dhe krenaria ime

Në ty u rritaNë ty fëmijërinë e kalovaNë ty me rininë u mashtrovaNë ty krijova familjeNë ty Zoti jetën ma stolisiMe gjashtë fëmijët engjëj Në ty djersa e babaitLa gjurmë të përjetshmeNë ty nëna fshihteDhembjen për rriten time...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese