E diele, 02.10.2022, 04:51 PM (GMT+1)

Florim Zeqa: Shuarja tragjike e ëndërrave të djaloshit entuziast

Dren Bajrami 17 vjeçar, djali i ri dhe punëtor, atdhetar dhe energjik, ambicioz dhe entuziast, me ëndërra të bukura për jetën. Ai u nisë shtatë muaj më parë në rrugën e vështirë të emigrimit, i joshur jo nga lakmia por nga mungesa e përspektivës për jetë në atdheun e tij. Dreni kishte vendosur të sakrifikojë veten për t’i sjellë shpresë familjes...

Albert Habazaj: Më e madhe është molla

Herët, në mëngjes sa dolaMe sy, me pulëbardhat fola,Nisën valët përmbi detPër Amushen tonë shëndet. Çeli 23 shtatoriÇ'ëmbëlsi natyra mori,Sa bukur buzëqesh vesa1 vjeçe sot mbushi mbesa. Na u bë e madhe çupaEcën bran, veshur me pupa,Tullumbace njomëzakeGojë e voçkël, topolake...

Albert Vataj: Një letër për ty

Edhe pse teknologjia i ka shtytur tej caqeve të mundshmen e komunikimit, edhe pse bota tkurret çdo ditë nën forcën sovrane të këtij gjenialiteti, sërish është një ndjesi; e brishtë, delikate, teje e ndrojtur, e cila rreket gjithë drojë e frikë të dëshmojë me një teatralitet sublim yshtjen e hyjt të një shpirti, t’i japë zë...

Promovohet libri “Rugovën, si e kam njohur” i Gani Mehmetajt

Të hënën me 26 shtator, në orën 19.00, në hotel Sirius (Prishtinë), do të promovohet libri-portret: “Rugovën, si e kam njohur” i Gani Mehmetajt. Librin e ka botuar shtëpia botuese Uetpress nga Tirana, ndërsa e mbështeti Santefarm nga Prishtina.Për librin “Rugovën, si e kam njohur” do të flasin Avni Spahiu, Henri Çili dhe Melihate Termkolli...

Atdhe Geci: Mos i ngjafsha harresës

Jam ulur në kodër të mbjellë me bariku një ditë është shumë e ngadaltënuk kërkoj asnjë vendim nga zemra,kudo që më shpie jeta e pëlqej jetën,e pëlqej agun e ngrohtë të mëngjesit.Në kokën time ka një kënd që quhetkujtesë, dhe mendime të ndryshme.Poezinë që e shkruaj unë nëpër jetë...

Sevdail Hyseni: Ikja

Po ikin dallëndyshetNë vendet e ngrohta,Neve nga Lugina…Nuk na njeh as bota! Sikur të na njoheÇfarë fitimi kemi?Kur jemi shpërndarëSi kokrra bademi! Ku mbet edukataMorali dhe nderi?Na ndjek si hijeInati dhe sherri!...

Gani Mehmetaj: Mehmet Akifi i fëmijërisë sime

Me 2001 një kolege gazetare, me pyeti si mund të shkonte më ekipin turk në katundin Shushicë të Istogut. Ajo punonte për një televizion të Stambollit.  Donin të bënin film dokumentar për Mehmet Akifin.-Unë vi me juve,- i thashë i entuziazmuar, -Mehmet Akifi është i katundit të  dajave të mi...

Nikoleta Kovaçi: Mjeku i ushtarakut dhe xhandarmeria e Rames!

Nje mjek nuk e njollos nje spital, e aq ma pak nje sistem ndyresire si ky i joni! Nje mjek qe nuk merr leke, ne fakt, asht ‘delja e zeze’ ne kete sistem monstruoz dhe denigrues shendetesor qe asht instalue ne Shqipni!Une besoj se ai djale do te dije ta ‘laje’ veten para maskarades se xhandarmerise shtetnore qe iu leshue ne...

Ndue Ukaj: Kryeministër që lavdërohet në çdo paraqitje

Kryeministër që lavdërohet në çdo paraqitje publike për rezultate të mëdha, arritje të jashtëzakonshme e parulla tjera të këtij lloji, ai veç rezultate, vepra të mëdha dhe të vërteta s'ka.  Ai fshihet prapa propagandës si armë e fuqishme e pushteteve demagogjike...

Aleks Kapllaj: Kush i fiton zgjedhjet në Itali?

Në sondazhet e fundit para zgjedhjeve parlamentare në Itali, nga të gjitha institutet e sondazheve, fitues është koalicioni i djathtë i përbërë nga "Vëllezërit e Italisë" të Giorgia Melonit, "Lidhja" e Salvinit dhe "Forca Italia" e Berluskonit, së bashku me grupin e të moderuarve, të gjithë së bashku i afrohen 50%-s...

Florim Zeqa: Koha për zgjim kombëtar!

Një parlament sikurse i yni, me pozitë dhe opozitë që mbrojnë vetëm interesat partiake në vend të interesave të qytetarëve, një diplomaci që më shumë kujdeset për dukjen personale sesa përfaqësimin dinjitoz të vendit janë pasqyra më e keqe e shtetit të Kosovës para qytetarëve dhe bashkësisë ndërkombëtare...

Dorian Koçi: Lamtumirë Sali Shijaku

Lidhjet midis historisë, letërsisë së kultivuar, artit figurativ dhe formëzimit të identiteve kombëtare zënë numrin më të madh të studimeve për kombet e Evropës Qendrore dhe Lindore. Çështja e identitetit, dhe për këtë arsye edhe ngritja e një ndërgjegje kombëtare janë të lidhura ngushtë me historinë,..

Kalosh Çeliku: Në kët qytet burrat shiten me thasë

Grua besnike, natën e mirë! IkaPasmesnate, më pret një Grua tjetër:Poezia. Dhe, është xheloze.Nëntë burra nuk mund ta bëjnë zapNatën. Vetëm Unë ia jap hakun. Grua besnike, natën e mirë! IkaFalemnderit. Që, nuk je xheloze...

Refik Hasani: Apel për regjistrim sa më masovik

Do të mbahet nga data 1 deri më datën 31 Tetor 2022Në këtë regjistrim ēshtē interes jetik   të marrin pjesë edhe shqiptarët që jetojn në Vojvodin e Serbi  që nënkupton  Shqiptarët në Rajonin e Sangjakut dhe Krahinën Shqiptare që përfshinMedvegjën, Bujanocin e Preshevën...

Frank Shkreli: Kujtojmë Dom Prek Ndrevashaj

Në një njoftim paraprak për komunitetin shqiptaro-amerikan në Detroit dhe për publikun e gjërë, famullitari i Kishës Zoja Pajtore e Shqiptarëve në Southfield afër Detroitit, në shtetin Miçigan, i përndershmi Dom Ndue Gjergji ka njoftuar para disa javësh se kjo famulli do të organizojë festimin e 50-Vjetorit të themelimi të kishës së...

Pëllumb Gorica: Natyra shtron gosti mrekulluese

Deri dje nuk më ishte dhënë rasti të udhëtoja në Pukë. Më dukej e largët në harresën e vet.Një mëngjes të kësaj vjeshte u nisa krejt papritur, a thua se mendimi erdhi në çast për të shkuar atje.Dielli ndriçonte tej. I gëzohesha rrugës ndër më të bukurat e Shqipërisë, që majtas dhe djathtas përmes gjarpërimit në...

Nuhi Veselaj: Nga Jetëshkrimi (9)

Edhe pse kanë kaluar afër 60 vjet nga periudha shkurtër, afro 3 mujore të shërbimit tim si mësues në fshatin Mushtisht të Therandës (d.m.th. nga fillimjava e dytë e shtatorit 1952 deri te ndërprerja, me burgosje më 17 dhjetor 1952), kujtimet dhe përjetimet lidhur me këtë periudhë për këtë...

Dorian Koçi: Fishta, orakull i shqiptarizmit në kohët moderne

Ligjërimi historik i trajtimit  të së shkuarës otomane të Ballkanit është kthyer në një ligjërim historik-letrar që pasqyron edhe zhvillimet historike kulturore të marëdhenieve të popullsisë ballkanike me Perandorinë Otomane, por edhe identifikimin e prototipeve letrare, që kanë pasur një ndikim të madh në veprat e mëvonshme në...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora