E diele, 24.03.2019, 05:56 PM (GMT)

Reportazh

Ymer Keta: Krah-qafë alpeve shqiptare

Në vijim të viseve shqiptare. Ai “ veshi” lart në foto, që përben skajin verior të Republikës së Shqipërisë, që në terma gjeografik përcaktohet në 42 gradë e 39’ të gjerësisë veriore ku në dy anët e Alpeve  banohet nga popullsi shqiptare.  Në vijim të udhëtimeve ndër vite, në trevat shqiptare të “Shqipërisë Etnike” një nga pikësynimet e...

Neki Lulaj: Mbrëmje artistike për nderë të festës së pavarësisë

Në fund javën qe e lam pas Konsullata e Republikës se Kosovës ne Frankfurt am Main në bashkëpunim me : Ministrinë e Diasporës dhe Investimeve Strategjike me Shoqatën „Dardania“dhe me shkollën shqipe organizuan :Mbremje artistike për nderë të festës së pavarësisë...

Petrit Aliaj: Ne mundemi, por së bashku

Gjithçka fillon me mbrëmjen e fundvitit 2018 në Mantova, organizuar nga Federata Nacionale e Shoqatave Shqiptare në Itali-FNAI. Aty, krahas argëtimit me këngë, valle,  recitime e intervista u arrit të mblidhej edhe një shumë të hollash mbi bazën e një llotarie për qendrën e autizmit “Fluturo për Jetën” në Elbasan. Kontaktet ishin ...

Bashkim Saliasi: 'Vëllazërimi', Babrru-Fushë në shkollën vartëse Babrru-Kodër

Data 1 mars. Ditë pranvere. Sihariqin e parë të ardhjes së pranverës e kanë dhënë mimozat të ndjekura nga pjeshkat, kajsitë dhe kumbullat. Dimri po largohet dhe vendin po ia lë ditëve me më shumë diell, me më shumë ngrohtësi, me më shumë aktivitet për të gjithë banorët e komunitetit të zonës Babrru-Kodër dhe Babrru-Fushë...

Xhevahir Cirongu: Tomorrica nëpër shekuj

Kush ka udhëtuar drejt skraparit, duke lënë pas qytetin Çorovodë e merr rrugën majtas  që të çon për në Qafën e  Dëvririt, para syve të shpaloset si në ekran  tomorrica me gjithë  fshatrat e saj të cilët janë vendosur si  në dy krahët  e ‘’Pëllumbit’’  ku  në mes tyre i ndahen lumi me të njëjtin emër: Lumi  Tomorricë. Theksojmë ...

Beqir Cikaqi: Unë biri yt Kosovë - kudo që ndodhem për ty festoj!

Përvjetori i Pavarësisë Kosovës këtë vit për mua ishte diçka e veçantë. Për ta festuar vendosa ti  bëjë mbi shtatëqind kilometra rrugë (nga Shtutgarti i Gjermanisë deri në Treviso të Italisë). E si mos të ndien kënaqësi të veçantë kur feston mes miqsh, kolegësh, familjar...

Neki Lulaj: Festa e Pavarësisë në Wisbaden

Me rastin e 11 vjetorit të pavarësisë së Kosovës, ( Dardanisë) mergata shqiptare ne qytetet e ndryeshme të Evropës  organizoi maifestime te nduardurta  me programe muzikore  prezentime letrare e kulturore e  artistike . Shoqata Humanitare„Dardania „ ne qytetin e Wisbadenit,të Gjermanisë përgatiti...

Xhevat Berisha & Idriz Zeqiraj: Në Ludwigshafen përkujtojet Presidenti Rugova

Nëndega e LDK-në në Rheinland Pfalz, organizoi Akademi Përkujtimore, kushtuar Presidentit Historik, Dr. Ibrahim Rugova, në Ludwigshafen, Gjermani. Bie në sy pjesëmarrja në rritje, nga viti në vit, e mërgimtarëve, në Akademitë për Presidentin Rugova. Shprehja nostalgjike: "Rugova na mungon", - gjithnjë e më aktuale...

Bashkim Saliasi: Viron Kona - Kur vjen Sokoli

Data shënon  01.01.2019. Sot duke u ngrohur pas zjarrit më erdhi në mendje gjithë veprimtaria që u zhvillua më 26.12.2018, në një lokal të zgjedhur pranë sheshit “Avni Rustemi”, ku u zhvillua veprimtaria përuruese e librit “Kur vjen Sokoli”, të shkruar nga Viron Kona...

Kadri Tarelli: Durrësi mirëpriti 'Tingujt e Adriatikut'

Ngjarje festive për publikun Durrsak, në këtë fillim dimri, 2018. Qendra Kulturore e Fëmijëve Durrës, më datë 05, Dhjetor, në Pallatin e Kulturës "A. Moisiu", Durrës, organizoi natën finale të Festivalit të Këngës për Fëmijë: “Tingujt e Adriatikut”, edicioni 33. Veprimtaria...

Petrit Aliaj: Kujtime që mbeten nga 'Alba'

Sigurisht, mjaft prej nesh Albën e personifikon me lindjen e diellit në orët e para të mëngjesit, përtej vijës së horizontit, tutje në det të hapur. Dikush mund të ndodhet ta shikojë daljen e saj në një shpat apo grykë mali e, jo rrallë, na ka qëlluar të kënaqemi edhe me fashën...

Neki Lulaj: Në Wiesbaden u festua Dita e Flamurit

Në fundjavën qe e lam pas ne qytetin Wiesbaden të Gjermanisë Shoqata Humanitare „Dardania“ organizoi një Manifestim  kulturorn për nderë të ditës se Flamurit dhe 550 vjetorin e shkuarjës në amshim të heroit legjendar Gjergj Kastrioti...

Hazir Mehmeti: Shënohet 28 Nëntori - Dita e Flamurit në Vjenë

24 nëntor, Vjenë:    Në një ambient të bukur ku flet arti, në “Der Kunstraum”, në qendër të Vjenës u mbajte orë festive letrare e organizuar  në shënimin e Ditës së Pavarësisë – 28 Nëntorin, në Vitin Mbarëkombëtar i Gjergj Kastriotit- Skënderbeu dhe brenda Javës së Kulturës Shqiptare në Austri...

Ferit Fixha: Norvegjia një ëndërr e prekshme

Kisha lexuar nëpër libra për Norvegjinë, isha njohur me dramat e dramaturgut të shquar norvegjez, Henrik Ibsen, por erdhi koha ta prekja këtë vend,duke udhëtuar një mëngjes korriku drejt tij, së bashku me nipin tim, Ledio.  Atje banojnë vajza Vjollca, dhëndrri...

Tahir Bezhani: Plisi i bardhë - bardhësi shpirtërore shqiptare

Dita e shtunë ishte ditë feste në Mitrovicë. Te shtatorja e Heroit të Kombit,ishin tubuar disa dhjetra vetë nga  gjithë hapësira shqiptare,te cilëve mbi kokat e tyre,si rreze dielli,u shkëlqenin plisat e bardhë. Kishte mysafirë të veshur  me veshje kombëtare nga krahinat ...

Milazim Kadriu: Kulla e Isa Boletinit u mbush përplot me plis të bardhë

Pjesa e tretë e Edicionit të pestë me radhë të manifestimit tashmë tradicional mbarëkombëtar “Dita e plisit”  që është manifestim i ideuar nga Ismet Karasniqi – Lala e në përkrahje  të Këshillit të përgjithshëm të njerëzve të kulturës e artit nga Klina ( Prend Buzhala, Idriz Berisha, Gjon Gjergjaj e  Alban Gashi), kësaj radhe u mbajt në ...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese