E premte, 03.04.2020, 08:21 PM (GMT+1)

Editorial

Ilir Dardani: Jo ismetmustafhasanizmit

Kohe privilegjesh! Kam nderin e kenaqesine te shkruaj nja 2 fjale per nje burre te madh te kombit shqiptar. Ismet e ka emrin, mesemrin Mustafe, kurse emrin qe radhitet nga krahu...

Albert Vataj: Vrasja, si test politik

Në një pritë cubash, humbi jetën pak ditë më parë deputeti i tri legjislaturave të Kuvendit të Shqipërisë, Fatmir Xhindi. Ngjarja makabre e asaj të shtune mbrëma ishte tepër...

Ilir Dardani: Zog apo Korb?!

Lexova dy shkrime ne lidhje me Ahmet Zogun, ish-si-tip-mbreti i Shqiperise. Blendi Fevziu bente thirrje qe t’i ktheheshin eshtrat ne token e tij, dhe perderisa kishte lene ‘’fjale te fundit’’...

Alfred Papuçiu: Shqiptarët dhe dyshtetësia

Zvicra prej në tokën e saj prej 41 293 km katrorë dhe me banorë rreth 7 milionë vete, rreth 200.000 shqiptarë, si dhe një numër të konsiderueshëm italianësh, gjermanë, portugezë...

Dorian Koçi: 70 Vjet (Pa)Siguri Kombëtare

Shtatëdhjetë vjet më parë , në të premten e zezë të 7 Prillit 1939, Shqipëria u sulmua në mënyrën më të pabesë nga Italia Fashiste, një vend i cili sipas marrëveshjes së pranimit të...

Frank Shkreli: Zonja e Zeze, Nexhmije Hoxha

Fillimisht, dua te falenderoj organizaten Pan-Shqiptare “Vatra” per ftesen qe me beri per t’i thene dy tri fjale ne lidhje me librin e publicistit dhe gazetarit Fahri Balliu, “Zonja e Zeze...

Ilir Dardani: C'Petritizem!

Pasi mesoi se rrenjet i kishte ne Anadoll, lindi dashuria, u ngroh ne zemer nga babai turk, ne vend qe te ngrohej nga nje romance qe ta sugjeron mosha! E mori lapsin dhe filloi si sorra...

PDK: JO centralit bërthamor në Shkodër

Javën e fundit mediat ballkanike por edhe me gjerë, kane botuar lajmin se qeveria e Kroacisë dhe qeveria Shqiptare pritet të nënshkruajnë në fund te muajit Prill një memarondum...

Ilir Dardani: Bote e cuditeshme, kjo e sotmja!

Gazeta ‘’Bota Sot’’ e cila na vetquhet ‘’kombetare’’, eshte e te gjitha kombeve! Kombin shqiptar e perfaqeson prezenca e Presidentit Ibrahim Rugova, kombet e Europes i perfaqeson ai qe...

Skender Korça: Kufiri Kosovë - Serbi

Nevoja për kontrollim të të gjithë kufinjëve të shtetit është shumë e rëndësishme jo vetëm për të definuar ate por edhe për të ushtruar autoritin e shtetit në të gjitha pikat dhe...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese