E merkure, 08.02.2023, 05:55 PM (GMT)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: "Je jugosllav"

E marte, 01.11.2022, 06:51 PM


Kastriot Dervishi:

"Je jugosllav"

Strehimi i shqiptarëve të Kosovës ardhur si emigrantë në Shqipëri, paraqitej “shumë dobët” dhe “shumë të keqe”, madje kishte të dhëna se nëpunës të komiteteve ekzekutive përdornin shpesh fjalë fyese kundër tyre. Shefi i arsimit në Lushnje i drejtohej arsimtarit Bajram Tagani me fjalët “ti je jugosllav dhe i padëshirueshëm për Shqipërinë”. Kjo gjendje sillte zemërimin e tyre.

Nga raporti i vitit 1963.

__________

22 vjeçari shqiptar i Kosovës, i internuar në kampin e përqendrimit në Seman, kërkonte të ikte sa më parë nga Shqipëria. Viti 1963.

__________

Telegram i vitit 1963 një shqiptari të Kosovës, arsimtar, ardhur në vitin 1949, drejtuar E.H. Kishte 7 vjet i internuar dhe kujtonte se udhēheqësi nuk dinte gjë. Kapter Nauni i bënte me kokë të vet këto gjëra duke thyer urdhrat e shokut Enver.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora