E marte, 18.06.2024, 08:58 AM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: “Gjergj Fishta në burg”

E diele, 16.10.2022, 07:21 PM


“Gjergj Fishta në burg”

Nga Kastriot Dervishi

Si pasojë e formimit të ulët kulturor të operativëve të Sigurimit të Shtetit, brenda dosjeve që kanë arritur në ditët tona, shpeshherë mund të gjesh informacione e identitete të gabuara personash. Nuk kanë qenë korrektë as duke kopjuar të njëjtat tekste që përpilonin vetë. Sjell një rast krahasimor nga dosja e formulare nr.2383 (me numër themeltar nr.2885) në ngarkim të Eqrem Çabejt. Në fletët nr.6 dhe 23 të saj, në relacione shpjeguese të viteve 1947 dhe 1953 është ngatërruar identiteti i Gjergj Ashtës me Gjergj Fishtën. Në foton bashkëlidhur shihen ndryshimet nga njëri relacion te tjetri, të cilat sipas rasteve kopjoheshin. Në vitin 1947 pretendohet se At Gjergj Fishta ishte mik i Çabej dhe ndodhej në burg. Ky gabim është ndrequr në relacionin e vitit 1953, vetëm për emrin, por jo për kohën e qëndrimit në burg të personit që ishte Gjergj Ashta. Nga ky rast dhe të dhënat e ngjashme, kur përmenden persona të tretë, asnjëherë nuk duhet të dilet në përfundime të shpejta, pa arritur prova të plota e të sigurta.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora