E merkure, 29.03.2023, 04:44 PM (GMT+1)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Bashkë nuk ishim as nuk do të jemi

E shtune, 24.06.2017, 08:20 PM


Kurre bashke nuk ishim as nuk do te jemi

Nga Gjon KEKA

"500 vjete ishim bashke" e paska thene "baba" i mbetjeve osmane. Kesaj deklerate i gezohen vetem ata.

Asnjeher pergjate historise nuk kemi qene bashke, sepse asgje nuk na ka lidh me turq.Deri ne shembjen e asaj Perandorie famekqe osmane arbnoret nuk bene gjume por ishin ne lufte kunder ketij pushtuesi te eger.

Per 500 vjete te ketij sundimi te eger u be gjenocid, iu mbyllen shkollat arbnoreve, u debuan,me dhune, i kthyen ne ideologjine e saj, e shkretuan dhe e zbriten vendin e bukur te Arberise ne barbarizem dhe mjerim.

Kurre bashke nuk ishim as nuk do te jemi: kronikat e shumta flasin per rrjedha gjaku te pafajshem te arbnoreve nga dora e barbareve turq.(Vota: 4 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora