E enjte, 02.04.2020, 06:50 PM (GMT+1)

Kulturë » Lushaj

Zeqir Lushaj: Mendoj për Xhorxh Uashingtonin

E merkure, 20.02.2013, 09:00 PM


Dita e Presidenteve në USA

 

MENDOJ PËR XHORXH UASHINGTONIN

 

Nga Zeqir Lushaj

 

…!

Mendoj shpesh,

Për Xhorxh Uashingtonin.

Në kohën e Tij,

Amerikanët

Lidheshin me zinxhirë.

 

E pra, këtë të vërtetë

Kërkush si këta

Nuk e din më mirë.

 

…!

E kanë si Perëndi,

(E pranojnë të vërtetën),

Duke nderuar Udhëheqësin,

Nderojnë vetveten.

 

…!

Kush i lëpihet e serviloset,

Kaq shumë kësaj ane,

Le të mësoj nga kjo vlerë,

Vlerë safiii… amerikane.

./.(Vota: 35 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT