E marte, 09.08.2022, 02:49 AM (GMT+1)

Kulturë

Xhevahir Cirongu: Gjelbërim

E merkure, 02.05.2012, 10:51 AM


Xhevahir Cirongu

Gjelbërim

Udhëtij  mes gjelbërimit
Ja kodra, ku rritet trëndelina!
Ulem nën një hije peme
Ku rrjedh   kristalet një burim.
Gu ,gu,  atje  tek   një  shkëmb
Pëllumbat  rrahin  krahët,
Era lehtas  tundi  gjethet
Ç’patën pëllumbat,ç’patën
Kush  vallë  ata i trëmbi!...
Kudo  shtrihet  gjelbërim
Oh , sa bukur,  natyra  si qilim.

Durrës,28/04/2012(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora