E diele, 21.07.2024, 06:11 AM (GMT+1)

Berat Buzhala: Turp e faqja e zezë

Po i zmadhoni incidentet. Nuk ka islam radikal. Ju jeni islamofobë. Po e dëmtoni reputacionin e Kosovës. Po paguheni prej shërbimeve sekrete izraelite, ose edhe prej atyre serbe. Pak a shumë këto ishin akuzat që na ngjiteshin sa herë që raportonim për ekstremizëm fetar ose për imamë...

Në rast infarkti - shpëtoni veten

Të gjithë e dimë që ataku në zemër nuk mund të parashikohet, megjithatë ka disa këshilla të dobishme të cilat mund t'ju shpëtojnë jetën, nëse e gjeni veten përballë një situate të tillë. Shpresojmë, që të mos ju duhet ta zbatoni kurrë këtë këshillë, por është mirë të dini se ...

Visar Duriqi: Terrorizmi si ikje nga izolimi

Edhe xhihadistët tanë në masë janë konsekuencë e keqqeverisjes së këtij vendi për më shumë se 16 vjet nga krahu i dalë nga guerilja e herë nga pacifistët por që kanë një të përbashkët: të dy krahë janë të lidhur me fonde të dyshimta të krijuara dhe zhvilluara në Evropën ...

Xhihadistët shqiptarë kanë bazë edhe në Itali

Hetimet e antiterrorizmit në Itali kanë zbuluar ekzistencën edhe të një celule të xhihadistëve shqiptarë. Bëhet fjalë për një grup shtetasish shqiptarë dhe kosovarë që jetojnë në vendin fqinj, me lidhje në vendet e origjinës, e që sigurojnë vullnetarë, luftëtare për shtetin islamik në Siri...

Arben Idrizi: Dy akte të së keqes

Duke e parë një djalë të ri me gjithë atë talent ta glorifikojë dhe adhurojë një person injorant dhe pa kurrfarë virtytytesh, e sidomos kur i shoh gjitha ato veta këndej pari që i gëzohen një masakre dhe luten për shumë të tjera të tilla, atëherë kuptohet se mizoria është bërë pasion i përbashkët...

Anton Berisha: Atentati në katedrale...

Kush do ta kishte besuar 15 vjet më parë, që ëndrrën e shtetit, lirisë dhe përparimit do ta tregtojmë me robëruesit shekullor?!A është ëndërr kjo? Këtë dilemë e shtron Kadare në lajmet e pabesueshme që i vinin si era. Nuk mund të besonte të kishte shqiptarë me flamuj arabë...

Myslimanët shqiptarë në Zvicër: Revolucioni islamik

Këshilli Qendror Islamik i Zvicrës (CCIS) që sipas medieve zvicerriane me të ishte i lidhur edhe Shefqet Krasniqi, ka tronditur sërish Zvicrrën.Kjo OJQ ka prodhuar një klip si shejë proteste nga ajo që ata e quaj ‘islamofobi”, por në të përdorën flamuj të ngjashëm më atë të Shteti Islamik ...

Imer Mushkolaj: E dhimbshme, Isë!

I harruan akuzat për vrasje politike, krim të organizuar e korrupsion. I harruan zotimet e parimet. Isa Mustafa dhe të tjerët në LDK, dështakë e hipokritë, iu hodhën në përqafim Shefit, Hashim Thaçit. Natyrisht, “për t’mirën e Kosovës”. E dhimbshme dhe e turpshme....

Latifi: Strategët e Beogradit dhe snobët e Tiranës

Politika udhëhiqet nga interesat e të sotmes dhe ato të së ardhmes. Interes i të sotmes është fuqizimi ekonomik dhe demokratik i Kosovës dhe Shqipërisë, në mënyrë që nesër të realizojmë qëllimin e hyrjes në civilizimin perëndimor. Një gjë është e sigurt: ksenocentrizmi, vetëpërbuzja nuk e ...

Blerim Latifi: Rexhep Qosja rrugës për në Sham

Të krahasosh investigimet e sotme të Policisë së Kosovës rreth grupeve të dyshimta që derdhin në Kosovë financat e rrjeteve terroriste, me persekutimet e shqiptarëve nga policia sekrete e Rankoviqit është njëkohësisht huqje intelektuale dhe pandershmëri morale. Është marrëzi...

Serbia përkujton Esat Pashë Toptanin

Drejtori i Zyrës për Kosovën Marko Gjuriq ka njoftuar se Serbia sivjet e përkujton Esat Pashë Toptanin. Ai duke folur për këtë përkujtim East Pashën e ka quajtur “aleat e komandant i famshëm dhe ministër i parë i brendshëm e pastaj edhe kryeministër i Shqipërisë në fillimin e shekullit ...

Wahabistët e Pejës merreshin me haraç e drogë

NGA VISAR DURIQI - Haraç, drogë, kampe të rekrutimit, shpëlarje e parave, pasuri e pashpjegueshme, dhunë fizike… janë vetëm disa nga krimet që besohet ti kenë kryer wahabistë në qytetin e Pejës, një qytet me shkallë të lartë të kriminalitetit. Ata janë të lidhur me wahabistë në regjion...

Presidentja: Kosova po përballet me terrorizmin islamik

Kosova po përballet sot me një kërcënim të madh të terrorizmit, por jemi të gatshëm t’i përgjigjemi kësaj sfide globale. Në këtë përpjekje duhet të ndihmojnë edhe bashkësitë fetare. Të rinjtë tanë nuk duhet t’i bashkohen kauzave të huaja. Në qendrat e vendosjes ka shqetësim për moskrijimin e ...

Arrestohen Shefqet Krasniqi dhe Fuad Ramiqi

Burime të Express kanë treguar se në shtëpin e Shefqet Krasniqt janë konfiskuar një shumë e madhe e parave. Këtu burime thonë se të gjitha parat janë gjetur në shtëpinë e tij....

Blerim Latifi: Xhemijeti i Ri

Në analizat e shumta që sot bëhen mbi origjinën e radikalizmit islamik në Kosovë, rëndom theksohet ideja se kjo origjinë lidhet me vitet e pasluftës kur në Kosovë vërshuan kushedi sa organizata arabe, të cilat, së bashku me ndihmat për një shoqëri të shkatërruar, sollën edhe ideologjitë e tyre...

John Kerry: Kërcënimi nga ISIS kërkon koalicion global

Përveç prerjes së kokave, kryqëzimeve dhe akteve të tjera të ligësisë së paparë, të cilat kanë vrarë mijëra të pafajshëm në Siri, Irak dhe Liban, përfshi myslimanët sunitë besimin e të cilëve pretendon se e përfaqëson, ISIS-i (të cilin qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës...

Imer Mushkolaj: Sulltan Rexhepi

Qeverisja me dorë të hekurt e Rexhep Taip Erdoganit në Turqi nuk është shembull që duhet kopjuar për të mirë. Pavarësisht se dikush në Kosovë ka provuar të zbatojë ndonjë praktikë qeverisëse të “vëllait” turk, e të tjerë ëndërrojnë se një ditë sulltani i ri do ta qeveris gjithë rajonin. Kosovës ...

Visar Duriqi: Merrini seriozisht wahabistët shqiptarë

Wahabistët edhe mund të kenë ndonjë të mirë, por i verbuar nga mizoria që ata sot po shkaktojnë në botë në përgjithësi (me ISIS’in, Al-Kaida’n, Boko Haram’in...) e kam të vështirë t’i dalloj. Nëse i gjej ndonjëherë ndoshta do t’i shkruaj, por këtë nuk mund t’ua premtoj wahabistëve, por, ajo që mund...

Mehmet Kraja: Pamje e Zymtë e Kosovës

Ngjallja e fundamentalizmit islamik në Kosovë është pasojë e një kompleksi të madh faktorësh dhe rrethanash. Ne kemi dështuar jo vetëm ta bëjmë Kosovën shtetin dhe shoqërinë e dëshirave dhe ëndrrave të të rinjve tanë, por nuk kemi qenë në gjendje as të identifikojmë rrëshqitjes graduale të ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora