E premte, 12.07.2024, 02:26 PM (GMT+1)

Artan Lame: Po të mos ishte Migjeni

Ndonjëherë, kur ia kemi ngenë të thellohemi, na bën përshtypje dhe e vëmë edhe në dukje se sa të vërteta mbeten edhe sot e gjithë ditën shkrimet e përshkrimet e Migjenit....

Kur e sulmonin Ndre Mjedën

Studiuesi Injac Zamputti (1910-1998) ka kaluar gjashtë vite si mësues me Dom Ndre Mjedën. Këtij takimi, por edhe ndikimit që ai pati në jetën e tij, i ka kushtuar disa kujtime...

10 protestat më të çuditshme

Mes një morie listash që revista prestigjioze u ka servirur lexuesve të saj gjatë këtij fundviti, ndoshta më shumë interes nga të tëra shkakton ajo e dhjetë protestave më të çuditshme, të cilën nuk...

Eda Derhemi: Shqiperia ne syte e nje femije

Lara, vajza ime e vogël, lindi në vitin 2000 në Illinois të Shteteve të Bashkuara. Kur morëm në telefon gjyshërit në Tiranë t‘u thoshim lajmin dhe emrin e mbesës më të vogël, gjyshi i saj u ankua duke qeshur: "Po emër...

Vllaznia kalon, Partizani jashtë UEFA-s

Vllaznia kalon në turin e dytë të Kupës UEFA, ndërkohë që Partizani i thotë lamtumirë aktivitetit mes kontestimit të tifozëve. Një barazim pa gola në Shkodër i ka mjaftuar skuadrës së Agim Canajt për të vazhduar më tej...

Yjet që shkëlqyen pas vdekjes

Të jesh aktor dhe të ndërrosh jetë i ri në moshë në Hollivud nuk është ndonjë çudi e madhe. Historitë e yjeve që u shuan shpejt janë të shumta dhe nuk janë aspak të rralla në vendin që të ofron një jetë marramendëse...

Kim Mehmeti: Gruevski i mposhti shqiptaret

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoni i fitoi Gruevski. Edhe atë, jo vetëm në bllokun politik maqedonas, por duke i mposhtur bindshëm e turpshëm edhe shqiptarët e Maqedonisë. Kuptohet...

Dosjet britanike mbi UFO-t, më shumë pyetje se përgjigje

Ekzistojnë alienët? Jemi vizituar nga jashtëtokësorë? A ka parë ndokush vërtetë mjete të panjohura fluturuese? Tetë dosjet e bëra publike përpara disa ditëve nga Ministria Britanike e Mbrojtjes përmbajnë qindra raportime...

Gjimnazistët e Tiranës, 40% mbetës. Nota mesatare, 6.6

Nuk arrijnë të marrin dot një notë kaluese dhe kanë numër të lartë mungesash. Kjo është situata e gjimnazeve të kryeqytetit. Në mbyllje të semestrit të parë, kalueshmëria është 63 për qind, çka do të thotë që pjesa tjetër, shprehur...

Veton Surroi: Njeqind vjet ciceroni per ne Perendim

Nuk do të mund të paramendoja vend më të pamundur për të biseduar për fatin e shqiptarëve dhe Shqipërisë, por ndodhi që me Ferdinando Salleon u njoftuam në tualetin e njërës prej ndërtesave zyrtare të kohës së Perandorisë Austro...

"Ethet", triumfon Kejsi Tola

Kejsi Tola është fituese e edicionit të katërt të "Etheve", që kësaj radhe u njësuan me emrin e një televizioni të madh si "Top Channel", duke u renditur si një ndër spektaklet më të arrira në fushën e teknologjisë televizive. Kjo u vu re dhe mbrëmë...

Mustafa Nano: Kosova dhe qasja morale e diplomacise perendimore

Është thënë nga shumë njerëz në botë, që lufta e NATO-s në Kosovë e për Kosovën ishte një çalltisje morale. Ca syresh u shtynë më tej, duke thënë se ishte e para çalltisje morale në historinë e njerëzimit nga ana e diplomacive të fuqive...

Andrea Stefani: Shqiptaret, nje komb dhe dy popuj

Shpallja e pavarësisë së Kosovës duket se krahas gëzimit të natyrshëm ka ngjallur edhe shqetësimin se mos krijimi i dy shteteve shqiptare do ta bëjë më të lehtë përçarjen e kombit. Ekziston frika se tani shteti i Kosovës, i cili ka edhe një...

Bajram Peçi: Te prekesh historine

Në familjen tonë, që fëmijë kisha vënë re se një dekoratë e certifikuar në nëntorin e vitit 1962, nderonte gjyshin tim si pjesëmarrës në ditën e ngritjes së flamurit kombëtar në Vlorë, më 28 Nëntor 1912. Gjyshi, së bashku me një çetë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora