E enjte, 18.04.2024, 12:02 AM (GMT+1)

Mendime

Për njohjen e Kosovës nga OKI

E diele, 15.02.2009, 10:45 AM


International 13/02/2009

 

Muslimanët e Shqipërisë kanë ndërmend t´i dërgojnë të dielën Organizatës së Konferenës Islamike (OKI) një peticion të nënshkruar nga 50.000 veta (OKI), për të kërkuar nga anëtarët e saj njohjen  pavarësisë së Kosovës. Ky apel do të hidhet në qarkullim dy ditë para përvejtorit të parë të pavarësisë së ish provincës serbe, e njohur nga Shtetet e Bashkuara dhe shumë shtete evropiane, mirëpo nga pak vende arabe. OKI që bazohet në Arabinë Saudite ka 57 anëtarë. Shqipëria, vend në të cilin 70% e popullsisë ka rrënjë islamike, edhe pse shumë prej tyre nuk janë prasktikues, është anëtarësuar në OKI vitin 1992. «  Për ne si musliman është  për t´u habitur se bota arabe nuk ka njohur pavarësinë e Kosovës. Ne kemi menduar t´u bëjmë apel vendeve që i kanë ofruar ndihmë humanitare popullit të Kosovës në vitin 1999 », shpjegon Agim Baci, njëri nga nsimëtarët e këtij peticioni.

 

Përktheu

Naser Aliu

Burimi

 (Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora