E enjte, 29.02.2024, 12:45 PM (GMT)

Kulturë

Jahja Drançolli: Disa familje arbërore të migruara në Raguzë (Dubrovnik) gjatë shekujve 13-17!

E merkure, 02.08.2023, 06:50 PM


Disa familje arbërore të migruara në Raguzë (Dubrovnik) gjatë shekujve 13-17!

Nga Jahja Drançolli

Është interesante se pothuajse të gjitha burimet tregimtare e kronikat e Raguzës (Dubrovnikut) të shekujve 15 -17 përmendin arbërit si pjesëtarë të qytetarisë përkatësisht të fisnikërisë së Raguzës ose në lidhje me të, gjatë gjithë shekujve të mesjetës. Besueshmëria e kronikave të përmendura ka qenë një çështje debati edhe sot e kësaj dite.

Fisnikëria dhe shtetësia raguzane gjatë mesjetës u krijua gradualisht nga popullsitë autoktone si dhe nga një emigracion i fuqishëm që vinte kryesisht nga Gjiri i Kotorrit (Bocche di Cattaro, Boka Kotorska), Italia, Bosnja, Kroacia, Arbëria, dhe emigrime ca më të vogla nga ndonjë vend tjetër ballkanik ose nga Europa Perëndimore!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora