E shtune, 10.06.2023, 06:03 AM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: "Të dëbohen kosovarët"

E merkure, 07.12.2022, 08:08 PM


Dëbimi nga një vend është një masë e skajshme me shije tepër të hidhur. Përveç keqtrajtimit me burg, internim e poshtërim që iu bë shqiptarëve që erdhën nga Jugosllavia e kërkuan strehim politik në Shqipëri, u përdor edhe dëbimi. Kjo sjellje e pabesë e regjimit antikombëtar të E. Hoxhës, balancohej me të njëjtën sjellje të jugosllavëve kundër shqiptarëve që arratiseshin nga Shqipëria.

Shkresa bashkëlidhur tregon dëbimin nga Shqipëria të 10 "emigrantëve kosovarë".(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora