E shtune, 10.06.2023, 07:10 PM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: “Nuk ishte konsumuar gota e parë”

E shtune, 26.11.2022, 08:47 PM


Shaqir Dushku nga Ferizaj, banues në Tiranë e më pas i internuar në Kotë të Vlorës, u dënua dy herë për arsye politike nga regjimi komunist, duke vuajtur gati 14 vjet heqje lirie. Herën e parë, në vitin 1962, gjykata arsyetonte se fjalët kundër udhëheqjes i kishte thënë pa e konsumuar tërësisht gotën e parë të rakisë ose birrës (nuk specifikohej), kështu që vepra quhej e konsumuar. Gjykata merrte përsipër të interpretonte efektin e gotave. Herën e dytë, në vitin 1976, u akuzua se grisi fotografinë e veprës së 19-të të E.H. dhe hodhi fjalë fyese kundër udhëheqjes kineze. Pavarësisht se me Kinën u prishën marrëdhëniet në vitin 1978, ai qëndroi në burg deri në vitin 1986.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora