E marte, 18.06.2024, 09:44 AM (GMT+1)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Zeqir Lushaj - Guri dhe Vorba

E premte, 04.11.2022, 08:50 PM


Nga Fritz RADOVANI:

MA  KUJTOJ  “DIPLOMA  E

UNIVERSITETIT SHKODRES”

Mbas vizitës së Ambasadorit Turk në Universitetin e Shkodres me daten 14 Dhjetor 2021, dhe fjales së “Prof. Dr.” Golemi, e cila ka thanë se: “Ne jemi dy popuj vëllezër që kemi luftuar së bashku dhe kemi lënë gjurmë në histori…” Mu kujtue poezia e Zeqir Lushaj… Që i pershtatet diplomës së këtij universiteti… Tashti ma shumë se  kurr!!

GURI DHE VORBANga Zeqir Lushaj

…!

Proverbë e vjetër,

E “votuesit” popull,

E vjetër, qyshkurë:

“Si guri mbi vorbë,

Si vorba mbi gurë”

…!

Edhe po ndodhi,

Të mos thyhet krejt,

Do të plasaritet,

…Sado pak,

Nuk vlen ma..,

As për uturak.

-Nga libri poetik RROKADA… (Politike), Kristalina KH, Tiranë 2016-

Melbourne, 16 Dhjetor 2021.(Vota: 2 . Mesatare: 1.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora