E merkure, 24.07.2024, 09:41 AM (GMT+1)

Kulturë » Kozeta

Kozeta Zylo: Romancë

E hene, 14.02.2022, 07:55 PM


Kozeta Zylo

Romancë...

Ndër flokë si mjergull malesh,

Shën Valentini vjen bekuar,

Puthja sjellë lojë fantazie,

Sytë tanë kaq shumë afruar.

Përskuqet ajri në romancë shpirti,

Hëna flirton mbi një degë peme,

Flaka e qirinjve vallëzon heshtur,

Si mjellmat e Çajkovskit të një skene.

Kjo natë magjike ëmbëlsisht tretet,

Si sytë e piktorit në kurm të një femre,

Fijëzat e yjeve ledhatojnë shtratin,

Janë ndjesi të ëmbla gjer në magjepsje...

E veshim dhomën me tisin e shpirtit,

Petalet e kuqe bien mbi trupat tanë,

Përjetojmë çaste të një ndjenje hyjnore,

Si dashuria jonë me shikim të parë.

Unë nuk pres Shën Valentinin për dashuri,

Se Shën Valentin e kam pasur tërë jetën,

Si mjelmë kam notuar thellë zemrës plot pasuri,

Shekspiri mund të rishkruante Romeon dhe Zhuljetën.

Megjithëse nuk e dua famën e tyre,

Se me kupë helmi e pinë dashurinë,

Une jam pak e "çmendur" prej natyre,

Kur mbi puthjen mjaltë ndjej pavdeksinë.

Me një gotë vere shpirtin tundon,

Paske qenë xhind që vjen në shteg,

Kjo dashuri nuk paska fund,

Por veç fillim  që si prush djeg…

14 Shkurt, 2022

New York(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Kozeta Zylo: Ne 117 vjetorin e vrasjes se Papa Kristo Negovanit Kozeta Zylo: Në shtëpinë e shkrimtarit të shquar Walt Whitman Kozeta Zylo: Lamtumirë Agron Isufi Kozeta Zylo: Promovohet libri “Përpjekja për Lirinë Shqiptare dhe Fundi i Jugosllavisë” Kozeta Zylo: Gëzuar ditëlindjen e 106-të në qiell, Dr. Lazër Radi! Kozeta Zylo: Luigj Çekaj si Shenjt i Poezisë Kozeta Zylo: Koncert tradicional i festave të fundvitit nga Shkolla Shqipe "Alba Life" Kozeta Zylo: Lamtumirë Ilia Ylli Luka Kozeta Zylo: Shkolla Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit në mjediset universitare të St. Francis College në Brooklyn Kozeta Zylo: Nëna dibrane që festoi 100 Vjetorin e lindjes në Ditën e Flamurit Kombëtar Kozeta Zylo: Akademi Përkujtimore Kushtuar Heroit Legjendar Adem Jasharit Dhe Ditës Së Flamurit Kombëtar Kozeta Zylo: Protestë për drejtësi kundër krimeve serbe nga Diaspora në Amerikë para konsullatës serbe Kozeta Zylo: Loti im godet pa meshire perdhunuesit serbe ndaj motrave te mia te Kosoves Kozeta Zylo: Mirënjohje për Shkollën Shqipe “Alba Life” Kozeta Zylo: Dritan Abazovic takohet me diasporën shqiptaro amerikane në Staten Island Kozeta Zylo: Shkolla Shqipe “Alba Life” në ditën e parë për vitin akademik 2021-2022 Kozeta Zylo: Një princ shqiptar Zigfrid - Tafaj në skenën e New Roshell-it në New York Kozeta Zylo: Betimi i mësuesit Kozeta Zylo: U inagurua Qendra “Illyria” në Bronx për mbarë Diasporën Shqiptaro Amerikane Kozeta Zylo: Kur vjen 11 shtatori në New York

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora