E shtune, 23.09.2023, 09:21 AM (GMT+1)

Kulturë

Më 21 tetor 1912, Konti Berchtold dhe San Giuliano vendosën për formimin e Shqipërisë së pavarur

E enjte, 03.02.2022, 08:35 PM


Në librin e ri që sapo ka dalë në dritë i autorit Gjon Keka me titull “Kombi shqiptar dhe fati i tij”, përveç temave mbi lashtësinë iliro-arbërore, si dhe epokën e artë të Gjergj Kastriotit, gjendet edhe një temë e rëndësishme se si dhe kush vendosi për pavarësinë e Shqipërisë. Autori në këtë libër i dokumenton mjaftë mirë të gjitha temat e trajtuara me seriozitet.

Por, megjithkëtë të ndalemi te tema e pavarësisë së Shqipërisë.

Kush në të vërtetë e formoi shtetin shqiptar?

Sikurse flasin dokumentet historike, Shqipëria e pavarur u formua falë kontit Berchtold të Austrisë dhe atij italian San Giuliano; këta ishin ata që i dhanë dritën e gjelbër përfaqësuesve të Shqipërisë që të shpallnin pavarësinë e Shqipërisë(më 28 nëntor 1912).

Siç flasin dokumentet historike, më 21 tetor 1912, dy ministrat e Jashtëm, konti Leopold Berchtold dhe Antonino di San Giuliano, u takuan në San Rossore dhe vendosën të formojnë një Shqipëri të pavarur.

Lexuesit dhe studiuesit e interesuar librin e autorit Gjon Keka mund ta gjejnë në Libraritë e kryeqytetit të Prishtinës – në Libraria Dukagjini dhe Libraria Artini-Toena(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora