E shtune, 25.05.2024, 09:46 PM (GMT+1)

Editorial » Zejneli

Xhelal Zejneli: Maqedoni e Veriut - Rezultatet për Kryetarë Bashkish

E hene, 01.11.2021, 08:26 PM


MAQEDONI E VERIUT

ZGJEDHJET VENDORE – 2021; REZULTATET PËR KRYETARË BASHKISH; RAUNDI I DYTË I ZGJEDHJEVE

Nga Xhelal Zejneli

1. BËRVENICË -–------------Pjesëmarrja në votim: 44.00%

Jovica IlievskiVMRO-DPMNE (kandidat sllavo-maqedonas)

3.486: në përqindje: 49,11%

Enver PajazitiGI (i pavarur)

3.450: në përqindje: 48,61%

2. BOGOVINË -–--------------Pjesëmarrja në votim: 35.58%

Besnik Emshi - BDI

6.336: në përqindje: 62,30%

Albon XhemailiASh/A

3.696: në përqindje: 36,34%

3. ÇAIR–--------------------Pjesëmarrja në votim: 44.73%

Visar Ganiu - BDI

12.526: në përqindje: 54,08%

Bekim Sali – ASH/A

9.529; në përqindje: 41,14%

4. ÇASHKË–----------------Pjesëmarrja në votim: 65.33%

Suat Shaqirov - BDI

1.734: në përqindje: 41,78%

Goran Stojanovski - LSDM

2.327; në përqindje: 56,07%

5. DIBËR -–-------------------Pjesëmarrja në votim: 67.70%

Hekuran Duka - BDI

3.747: në përqindje: 46,32%

Bekim PocestaASh/A

4.021: në përqindje: 49,70%

6. DOLLNEN–--------------Pjesëmarrja në votim: 56.28%

Urim Ibeski - BDI

3.467: në përqindje: 51,29%

Adnan Xhaferoski - LSDM

3.053; në përqindje: 45,16%

7. GOSTIVAR -–------------ Pjesëmarrja në votim: 39.48%

Nevzat Bejta - BDI

12.982: në përqindje: 40,11%

Arben TaravariASh/A

18.685: në përqindje: 57,73%

8. haraqinë –--------------Pjesëmarrja në votim: 57.94%

Ridvan Ibraimi.- BDI

3.026; në përqindje: 50,54%

Milikije Halimi - LSDM

2.873; në përqindje: 47,99%

9. KËRÇOVË–--------------Pjesëmarrja në votim: 47.00%

Fatmir Dehari - BDI

12.923: në përqindje: 53,00%

Aleksandar Jovanovski – VMRO-DPMNE

10.812: në përqindje: 44,34%

10. LIKOVË –-------------------Pjesëmarrja në votim: 37.49%

Zgjedhjet në këtë komunë kanë përfunduar qysh në raundin e parë.

Erkan Arifi - BDI

7.087; në përqindje: 72,59%

Pas kandidatit fitues vijojnë tre kandidatët e tjerë, si më poshtë:

Arsim Idrizi – ASh/A

1.664; në përqindje: 17,04%

Luan Ramadani – LËVIZJA BESA

544; në përqindje: 5,57%

Evzi Jashari - PDSh

189; në përqindje: 1,94%

11. SARAJ–-------------------Pjesëmarrja në votim: 44,78%;

Zgjedhjet në këtë komunë kanë përfunduar qysh në raundin e parë.

Blerim Bexheti - BDI

10.790            ; në përqindje: 73,10%

Pas kandidatit fitues vijojnë tre kandidatët e tjerë, si më poshtë:

Kerim Mamuti ASh/A

2.606; në përqindje: 17,65%

Hasim Murtezani – LËVIZJA BESA

893; në përqindje: 6,05%

Ilir Krosi - PDSh

87; në përqindje: 0,59%

12. STRUGË–----------------Pjesëmarrja në votim: 42.38%

Ramiz Merko - BDI

13.763; në përqindje: 52,07%

Idri Istrefi – ASh/A

11.711: në përqindje: 44,31%

13. STUDENIÇAN ––---------Pjesëmarrja në votim: 48.95%

Ejup Abazi - BDI

4.060; në përqindje: 49,02%

Azem Sadiki - PDSh

4.119; në përqindje: 49,73%

14. TEARCË–---------------Pjesëmarrja në votim: 36.90%

Nuhi Neziri - BDI

4.687; në përqindje: 55,86%

Nazim TaipiASh/A

3.557: në përqindje: 42,39%

15. TETOVË–---------------- Pjesëmarrja në votim: 45.47%

Teuta Arifi - BDI

16.542: në përqindje: 42,02%

Bilall Kasami – LËVIZJA BESA

21.591; në përqindje: 54,84%

16. VRAPÇISHT–------------Pjesëmarrja në votim: 37.54%

Nebi Rexhepi - BDI

4.770: në përqindje: 47,51%

Isen Shabani – ASh/A

5.119: në përqindje: 50,99%

17. ZHELINË–--------------Pjesëmarrja në votim: 41.84%

Fatmir Izairi - BDI

5.102; në përqindje: 49,29%

Blerim Sejdi – LËVIZJA BESA

5.171: në përqindje: 49,96%

18. PLLASNICË –––-------------Pjesëmarrja në votim: 34.65%

Zgjedhjet në këtë komunë kanë përfunduar qysh në raundin e parë.

Alija Jaoski - BDI

1.359; në përqindje: 76,56%

Abdulvait Karamalevski – (PDTM – parti e turqve)

366; në përqindje: 20,62%

*   *   *

BDI ---- 10 komuna;

ASH/A – 3 komuna;

BESA ---2 komuna;

PDSH -- 1 komunë;

Shënim: Në komunat ku garon kandidati shqiptar, partitë sllavo-maqedonase - VMRO-ja dhe LSDM-ja kanë fituar nga një komunë.

Në dy komunat më të mëdha, siç janë Tetova dhe Gostivari, BDI-ja i humb zgjedhjet.

Të dhënat e mësipërme janë marrë nga Komisioni shtetëror i zgjedhjeve.

Në tri komuna, zgjedhjet për kryetar bashkie kanë përfunduar qysh në raundin e parë.

Renditja e komunave është bërë sipas alfabetit.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora