E merkure, 22.05.2024, 03:02 PM (GMT+1)

Mendime » Çeliku

Kalosh Çeliku: Mr dudumi me këmbët dhe trutë në legen

E merkure, 05.05.2021, 09:43 PM


MR DUDUMI ME KËMBËT

DHE TRUTË NË LEGEN

NGA KALOSH ?ELIKU

Dudumi, MR –ja “musliman” (Deledashi), i arratisur katundeve të Kumanovës me këmbët dhe trutë në Legen, pa “DIN E IMAN”, delë me një “shkrim publicistik”, se: Femrat e Mitrovicës të Kosovës i paskan bërë “kurthë”?! Deledashin “musliman”, e paskan futur me “zor” në xhami.

Hi-hii-hiii... O. Dudum “turk ehamdurila”, Nuk, të kanë turqizuar Femrat e Mitrovicës të Kosovës, po ferexhezezat me dy shami lidhur për brezi.Drama: FEREXHJA E ZEZË (1985), e autorit të këtij shkrimi publicistik (K. ?.), që asaj kohe të vështirë me masa pushtuese policore - politike: kur, Serbia (Millosheviqi) e pushtoi Kosovën, është vënë në skenë nga Trupa Teatrore e Mitrovicës të Kosovës.

Asaj kohe, unë nuk kam pasur patentë shoferi. U nisa nga Shkupi me “pezho 309” e vitit 1987 për në Prishtinë, Kohë, që dy-tri makina “pezho 309”, qarkullonin në Shkup dhe Prishtinë. Askush, nuk besonte se, me një makinë aq të shtrenjtë të cilës pagesën përmes Bankës të Lubjanës ia bëra me deviza (57.0000 franakë) në Shkup, aqsa më kushtoi edhe blerja e banesës, ende nuk kam patentë shoferi. Makinë, të cilën me jë mikun tim e sollëm nga Beogradi. Shkaku, se: një makinë e tillë nuk ekzistonte në tregun e Shkupit.

Në “Elez Han”, ende nuk kishim kufinj politik me Kosovën. Rrugës, në Prishtinë i mora me vete edhe Musa Ramadanin dhe Gani Xhafollin. Në dalje të Prishtinës, te pompa e benzinës, rrugës për në Mitrovicë, na ndali policia rrugore e Kosovës, dhe na e kërkoi dokumentacionin e indefikmit. Ende, pas provokimit politik pushtues, si përgjigje revolte nuk i kishte dorëzuar armët.

-Jemi duke shkuar për në Mitrovicë, për ta parë premierën e dramës time “FEREXHJA E ZEZË”. Patentë shoferin, pyeti njëri nga policët? E kam harruar, në Shkup. Pse, bre burrë, nuk thua s’e nuk e ke?! Mirë, mund të themi se, edhe nuk e kam. Studimet, dhe autoshkollën i kam kryer në Prishtinë. E, patentë shoferin e kam marr në Shkup. Në rregull, reagoime korrektësi polici, vazhdoni rrugën! Unë, jam nga Drenica, e kolegu im është nga Llapi. Sa herë që të kaloni kësaj rruge nëpër Prishtinë, ne na keni në pusi në të njëjtin vend. Pasi jeni shkrimtarë, lirishtë shkoni në Mitrovicën e Kosovës.

Pa premierës të shfaqjes, dhe një kokteli që e shtruan organizatorët,u kthyem të njëtës rruge te Pompa e benzinës, në hyrje dhe dalje të Prishtinës. Policët, ende kontrollonin në rrugë me armë në dorë. Nuk na ndalën, unë vetëm i përshëndeta me dritat.

Dhe, Dudumi MR -ja i Kumanovës me këmbët dhe trutë në legen, Sot, merret me Gratë Shqiptare të Mitrovicës Kosovës?!Historinë, e tyre nëpër shekuj. Gratë shqiptare, që u çuan në Kryengritje për Liri.

Publicistikë turko-arabe: me flamuj turko-arab në Tiranë, Prishtinë, dhe Shkup. Ende, e kemi Grua Xhadinë me dy shami lidhur për brezi.  Dudumin “musliman” me MR -ën në fillim të emrit. Nesër, dhe me Dr. Edhe, atë: Jo,pas varrit, në “Xhehnet”.

Fatkeqësi publicistike?! Gomarit, të Nastradin Hoxhës: Sot, i ka hipur Nastradinica. Plaka, që i ka mbi 100 kg. peshë. E. Nastradini me gjithë tesha, mezi arrinte 50 kg. Gomari i Nastradin Hoshës, sot falet dhe lutet me këmbët dhe trutë në Legen, xhami. Ndoshta “Allahu”. E rehaton me lule, në “Xhehnet”?!

I sulmon Femrat Shqiptare,se: martohen me serb, maqedonasë, italjanë, gjermanë... E, jo vetveten. Gratë Shqiptare, që pas disa luftrave i kanë humbur fëmijët dhe burrat. Dhe, Sot në Liri: Nuk kanë burra, po vetëm gra?!E, nuk i teket Dudumit, se: Shumë gra në botë, janë martuar me shqiptarë?! Dhe, nëse Politika dhe Feja kanë kufinj: Dashuria dhe Poezia, kanë Liri, o Dudum turko-arab!

MR-ja, Dudumi “musliman” nesër, ndoshta DR. përzihet në Dashurinë dhe Jetën e femrave shqiptare. Femrës, që në Histori krah për krahu ka luftuar me burrat për Liri në Kosovë, Dhe, Shqipëri.

Gjurmë të thella Historike, që nuk i fshin dotedhe Sotekësajdite, asnjë stuhi me shi e breshër. Borë e madhe: Teutën Ilire, Sulltanë Qafën mes maleve me gërshërët e dhenëve, dhe Shotë Galicën nga Drenica krahpërkrahu në luftë me BurrinAzem Bejta për Liri dhe Shqipëri...(Vota: 17 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora