E marte, 28.05.2024, 08:07 AM (GMT+1)

Mendime » Çeliku

Kalosh Çeliku: Kryengritësi

E enjte, 24.09.2020, 08:17 PM


KRYENGRITËSI

NGA KALOSH ÇELIKU

Historike?! Patjetër, duhet pranuar, që: Xhadia si politikane e dështuar partiake, ka “talent” për shkrime publicistike - politike, shpifje ndaj grave motra si politikane, përtej institucioneve shtetërore, ku e han edhe bukën e përditshme partiake. Vetëm, se: Sot, i mungon fuqia vajzërore si Plakë politike (pamja engjullore me buzë të kuqe), ajo e kurtizaneve të Sotshme partiake që, me bukuri ia rrezikojnë postet karrieriste dhe vendin e punës në Qeveri. Dje, i pengonte kësula ime e zezë artistike në kokë. Sipas saj, “kësulë e grave”. Dhe, jo Kryengritësi Shqiptar, që kishte dalë në dyluftim në fushën e mejdanit.

Shkaku, se: Vetë, Tellallja e Nënës Parti i ka shkelur me vite ato dhiare fushore tinzare më të kalueshme për karrierë politike (shembull unikat, për gratë shqiptare partiake). Vullnetaret, që duan të merren me aktivitete politike dhe profesion të “rrezikshëm” jetësor. Rrëshqitje turistike në “Kodrën e Diellit”, jo me ski kodrinave rrëpinore, po me sajë luginave të mbuluara me borë dhe akull. Vende pune pa “djersë”, nëpër hotele luxoze e vendpushime turistike, dhe poste politike në Qeveri. Kryemësheftas Dje, në sistemin komunist, Sot: Neokomunist. Gjoja, se gratë, Sot: “Nuk na qenkan të barabarta me burrat”?! Qesharake, për Ditën e Sotshme?!

Burrat, me dy kobure në brez dhe gunën e zezë krahëve: Sot, nuk janë të barabartë me gratë. Parulla politike Neokomuniste të grave të dështuara politike. Edhe, burrat (sipas Meje) Sot, duhet të dalin krah për krahu në protesta qytetare për të drejta të barabarta me gratë: Pankarta e parulla politike në duar nëpër katunde dhe qytete. Udhëkryqet e qyteteve t’i bllokojnë për të drejtat e burrrave. Dhe, mendja ma thotë Mua si shkrimtar: Rri. rehat Kalosh Çeliku! Nën Rrap, futi ndonjë ibrik me raki rrushi! Dy shtamba me verë të Mikes Di! Po. pate kohë: Kujtoje, Nastradin Hoxhën, kur ia vodhën jorganin në mes të pazarit Kërçovës.

Nastardin Hoxha, e bleu një jorgan në Pazar. Rrugës, duke u kthyer për në shtëpi, i pa dy veta që ziheshin me grushta mes pazari. E la jorganin anësh në trotuar. Dhe, u hyri në mes “belaxhinjëve”, filloi t’i ndajë nga zënka “problematike” luftarake. Pasi i ndau, u kthye ta marr jorganin. Hajnat, ia kishin vjedhur jorganin?! Nastradin Hoxha, qeshi vetëmevete, dhe tha: E gjithë puna, paska qenë, vetëm për jorganin tim me pupla.

Askushja partiake, nuk mund ta reklamojë më mirë dhe më bukur këtë fenomen të çuditshëm politik shqiptar, se: Xhadia.  Xhadia, siç duket, nuk i ka lexuar romanet “erotik”: Shtëpia publike (2000, 2015), Gratë e mia besnike (2001, 2020) dhe Djemnusha (, 2009, 2010). Shkaku, se: Nuk ka pasur kohë, është marrë me “aktivitete madhore” partiake. Që Sot, derdh lotë krokodili rrëke për Ditën e Djeshme me poste të trashëguara partiake-politike, dy-tre vende pune, dhe honorare marramendëse Qeveritare. Sot, mbeti vetëm me një vend pune administrative, aqsa ta mbajë gjallë zanatin e vjetër partiak. Dhe, e qan ende të Djeshmen: Vende pune, honorare dhe Krynegritës shqiptar nateditë, në Shtetin e “përbashkët” të Njerkës. Por, nuk duhet harruar, se: Ky fenomen korrupsioni politik, ende është gjallë edhe Sotekësaj dite.

Xhaditë, ende me “mallin” e tyre të tundshëm dhe patundshëm, në Shtëpinë Publike e korruptojnë shoqërinë, dhe e sundojnë Shtetin e “përbashkët”. Pa marrë parasysh, se: Herë pas here edhe “rebelohen”, edhe në Ditën e Sotshme?! Krahpërkrahu, dalin me protesta të veshura  politike - partiake për të drejta të barabarta të grave, barazi gjinore me burrat.

Thirrje artistike, që: Burrat, Sot është koha të dalin në protesta me pankarta dhe parulla në duar për barazi tradicionale rrugëve të qyteteve dhe katundeve, për të drejta të barabarta me gratë! Luftën historike, ta vazhdojnë për Liri dhe pushtet me Krynegritësin në dorë me nëntë plagë, duke u çuar nga shtrati me Plagën e dhjetë të Babait.

E kam thënë moti kohë nëpër shkrimet e mia publicistike, dhe Libra, se Shqiptarët për ta fituar Lirinë, dhe Shtetin Etnik Shqiptar, deri më Sot i kanë përdorë gati të gjitha armët luftarake: Shpatën e Skënderbeut, mauzerrin e Kalosh Zajazit, Topin e Mic Sokolit, martinën e Bajram Currit, “nagëntin” e Shotë Galicës, dhe mitrolezin me tre këmbë të Adem Jasharit. Fatkeqësisht, ende edhe sotekësajdite pa sukses për Shtet Etnik Shqiptar, u ka mbetur pa e përdorur, vetëm edhe arma e fundit strategjike luftarake: Kryengritësi Shqiptar.

Edhe, Xhadia: Përgojon dhe shpif në facebook, portale elektronike e gazeta të varura e të “pavarura” me shkrime publicistike, i reklamon para vajzave dhe grave partiake armët strategjike të burrave, se: Cili si e ka “penisin”, dhe jo Karin tradicional shqiptar, i vjen “marre” t’ia përmend emrin para syve të lexuesve, në publik.  E thirrë si “penis”, dhe jo Kar: “I imi më i miri, imi më i bukuri, imi më i forti”…

Pak gjëra ka të vërteta në këto thashetheme publike. Shkaku, se: Xhaditë, janë ato gra putane, që lëvdohen me burrat e grave se i kanë pasur dashnorë, dhe kur i humbin nga jeta erotike si hakmarrje, turren të rrëfehen para grave tyre besnike, se burrat e tyre i kanë pasur në shtrat. Përgjigje, Xhadisë partiake plakë: Në do ta dish, imi është më i keqi… Rrugaçi… I çmenduri… Kryengritësi i “Sarajeve” të Pashait. I cili të hyn edhe për oxhaku. Po, ta kesh fatin në jetë, bythekrye të bënë këmbekrye bashkë, shpie në Parajsë mes luleve. Piskama të shkon për Qielli… Ofkëllima…Edhe, ta mbyllë gojën… Imzot, them me vete: Ku di Xhadia politike ta vlersojnë Kryngeritësin Historik Shqiptar?!

Përveç, Xhadisë arratisur, dalldisur dhe shashtrisur politike plakë: Që, ka hyrë në luftë me disa kryengritës trusakatë në shtratin e partive politike…(Vota: 27 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora