E enjte, 06.05.2021, 05:56 PM (GMT+1)

Mendime

Skënder Kapiti: 25 Prilli 2021 - Dita e provës së madhe për shqiptarët

E shtune, 06.03.2021, 03:42 PM


25 Prilli 2021 - Dita e provës së madhe për shqiptarët

Nga Skënder Sadri KAPITI

Me 25 Prill 2021 do mbahen zgjedhjet parlamentare në Shqipëri. Ky është shansi i madh demokratik i shqiptarëve për t’u ndarë nga periudha 30 vjeçare e tranzicionit  të stërmundimshëm; dita kur shqiptarët duhet ta ndëshkojnë dhe  ta  çmontojnë  “Republikën” e rilindjes të së keqes; si dita e ndryshimit të madh për të cilën kanë nevojë shoqëria shqiptare, shteti shqiptar , sistemi dhe si dita e shpresës për ndryshim edhe për të gjithë shqiptarët e trojeve shqiptare dhe të diasporës.

Prandaj, 25 Prilli është dita e provës së madhe për shqiptarët për të ndëshkuar të këqijat:  krimin,korrupsionin,hajninë,padrejtësinë, antikombëtarizmin dhe tradhtinë e keqqeverisjes .

Kjo është dita e madhe e shqiptarëve sepse  ata dëshirojnë  ngritjen e një sistemi demokratik e ligjor;  duan që të jenë të sigurtë e të prosperuar ekonomikisht,moralisht e shpirtërisht;  duan intregrimin në BE;  duan mireqënie e siguri juridike,ekonomike e punësimi; duan që të mos u vidhen pronat e paraja publike;  duan që të mos largohen nga atdheu, dhe  duan që t’u kthehet besimi dhe shpresa se Shqipëria bëhet.

Shteti demokratik dhe republikan i Shqipërisë me qeverisjen 8 vjeçare të Edi Ramë dhe të sektit të rilindjes socialiste de fakto e ka transformuar Republikën demokratike të shtetit shqiptar nga një shtet i të gjithëve , nga një shtet publik e kombëtar në një “republikë” të pakicës, në një autokraci të një pakice, të asaj të rilindjes apo si një pronë e ekipit të rilindjes socialiste, ose më saktë Shqipëria është kapur e pronësuar nga mafiooligarkia e rilindjes socialiste.

Edi Rama përdori hipokrizinë mashtruese duke përdorur termin apo konceptin autoritativ të rilindjes, për të mashtruar se diçka do të lëviz dhe do të rilind, duke ia veshur vetes së tij petkun e një rilindasi kombëtar e demokratik, por reralisht ai aplikoi tërësisht të kundërtën, antikombëtarizmin dhe autokracinë deri në arrogancë, rilindje  e cila nuk ka asgjë të përbashkët me rilindasit e mëdhenj kombëtarë, por më shumë si një rilindje e tashëgimisë, praktikave poliike dhe të  veseve të komunizmit  aplikuar prej tij  në demokraci.

Rilindja socialiste dhe arroganca e papërgjegjshmëria e saj i ka dobësuar për të mos thënë se i ka ndërprerë  marrëdhëniet dhe veprimet ndërshqiptare, ato Shqipëri-Kosovë  si kurrë ndonjëherë më parë.

Më së shumti Edi Ramës që kur erdhi në pushtet në vitin 2013, atij  i ka interesuar Serbia, Beogradi, Presidenti serb  dhe marrëdhëniet me ta se sa me Kosovën dhe me politikanët kosovar.

Dhe me dëbimin e Edi Ramës nga pushteti me 25 Prill 2021 do të hapet një epokë e re marrëdhëniesh vëllazërore shqiptaro-shqiptare, pasi në Kosovë tashmë kanë fituar zgjedhjet politika dhe politikanët që si vizion e mision kanë politikën shqiptare  të bashkëpunimit dhe të integrimit brënda shqiptar drejt bashkimit kombëtar.

Me të vërtetë, Shqipëria me Ramën kryeministër rilindi socializmin e pinjollëve të nomenklaturës së ish Republikës Popullore Socialiste  të regjimit komunist, ku Shqipëria e byroistëve të Partisë Komuniste të Shqipërisë u kap nga pasuesit e tyre të rinj, të rilindasve socialistë. Dhe me të vërtetë ashtu sikurse edhe që është, Edi Rama edhe e quajti rilindja Socialiste ekipin qeverisës të  pushtetit të tij.

Pra, Rilindja socialiste duhet çmontuar nga sistemi, dhe republika, demokracia dhe shteti republikan u duhen kthyer shqiptarëve. Gjatë këtyre viteve të keqqeverisjes së rilindjes socialiste Shqipëria u etiketua nga ndërkombëtarët edhe si narkoshtet e kanabistan, si një shtet të cilit për 8 vite nuk iu hapën as negociatat e Antarësimit për në BE.

Republika e rilindjes socialiste do të mbahet mend në histori si republika e keqqeverisjes së krimit, hajdutërisë dhe korrupsionit; si qeverisja e cila bëri shpopullimin dhe pastrimin e deshqiptarizimin e vëndit; si qeverisja e grabitjes dhe e vjedhjes së parasë publike dhe të aseteve kombëtare; si qeverisja e kontrabandimit të interesave publike e kombëtare për interesa pushteti dhe përfitimi në favor të oligarkisë së rilindasve; si një qeverisje serbofile e cila promovonte, propagandonte, lobonte e mbështeste coptimin e Kosovës dhe minishengenin antishqiptar neojugosllav.

Partia Demokratike me  aleatët e saj do të fitojnë  bindshëm zgjedhjet me 15 Prill 2021, dhe referendumi popullor i kësaj date do të hyjë në histori si fitorja e dytë e madhe për demokracinë shqiptare pas asaj të Marsit 1992. Kjo  sepse besohet e shpresohet që qeveria e drejtuar nga Lulzim Basha do të fillojë çmontimin e regjimit korruptiv, antikombëtar dhe oligarko-mafioz të rilindjes socialiste dhe Shqipëria do të ndahet nga tranzicioni politik traumatik 30 vjeçar.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora