E premte, 30.07.2021, 11:30 AM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Mes artistëve e shkrimtarëve shqiptarë në SHBA

E hene, 09.11.2020, 08:14 PM


MES  ARTISTEVE  E  SHKIMTARVE  SHIPTARE NE  SHBA

Kujtime te paharuara ne emigrim, ne Diaspore

Nga Luan Kalana

Keto kujtime sporadike, te castit, m’i ngacmoi humbja e thelle e artistit, aktor i pavdekshem humorit,i mikut shokut tone Koco Devole,me te cilin u njohem nga afer ne pergatitjen dhe organizimin e koncerteve artistike per festen e Flamurit dhe per Vitine Ri,i cili ishte eshe regjizor dhe aktor, ne qytetine vogel puntor Waterbury, por te madh me shqiptare emigrante  ne shtetin e Cennerikes( sa Shiperia nga siperfaqja dhe popullsia ), ne veri te New Yorkut ne fund te viteve ‘90.Ai ishte nje njeri i madh, grand person, i qeshur gjithe humor me te gjithe, nuk mund te harohen batutat dhe barsoletat e tij si shok e si vella si dhe mesimet e tij per artistet amatore te rolit te aktrimit,nje intelektual i kompletuar dhe atdhetar i perkushtuar.

Ne kete postulat, nuk mud te le papermndur, humbjen e papritur, te artistes, kengetares popullore, Anita Bitri, ne New York, e cila ishte e pranishme mes nesh ne party e ne dasma, si mikeshe familjare,me zeri saj brilant dhe e ie embel,gazmor.

Aty ne Waterbury,patem reastin te takoheshim  nga afer dhe me artistet kengetare Eli Fara,poeten dhe aktivisten e shquar Merita Hallilin, si dhe me mikeshen tone te familjes, kengetaren e shquar Brunilda Hoxha Sota  dhe bashkeshortinen saj muzikantin instrumentist te talenetuar Rikun familjarisht.

Gjithashtu ne kete kontekst do te theksoja dhe organizimin e mbremjeve me me komedianin e humorit, artist shkrimtar z.Pellumb Kulla, bashke me bashkeshorten dhe artistet e humorit te ish  estrades te Fierit.

Do te permend  takimin familjar  bisden letrare dhe initime, me poetin e madh famos lab, te leterise tone kombetare,z.Agim Shehu,bashke me bashkeshorten e pavdekshme zonje fisnike Zanen, sot me banim ne Zvicer,me te cilin kemi bashkebisedime dhe shkembim librash,kam shkruar gjate per te, ne librat  mij. Po aty u njohem rastesisht  ne mbremjet e sportisteve me poeten  korcare, znj.Rajmonda Moisiu,tash me banim ne Florida.

Nuk mund te mos permend takimet dhe bashkebisedimet virtuale .me artisten dhe aktoren e madhe, komshine time vishocare,artiten e filmve shqiptare,Elida Topciu Janushi, sot ne Cenerike familisht,si dhe me poeten e shquar cangonjare Merita  Bajraktarin,me poetin Vangjush Ziko,Kostaq Duko,Agim Bacelli,Bexhet Hasani, Seli Murati,Ali Bregu Namik Selmanin, Koco Kosten e te tjere.

Me ardhjen ne shtetin e Florides ne juge te SHBA,rame ne kontakt, te takime dhe ativitete me artiste dhe shkrimtare te tjere te shquar famoze shqiptare, me poetin e zhanrit te gjere letrar, zicishtarin Thani Naqo,me piktorin poet Ali Gega,me poetet vellezer Met e Fatos Fidani,poetin Hysen Cifligu,Skender A. Kodra,poetin Lek Gjoken,publicistin Fadil Gazetarin,poeten Juola Hibo Kamanica,shkrimtatin Todi Pasko,, shkrimtarin e ri te talentuar Gezim Buna,Metat Idrizi,publicistin Pjerin Logoreci,me poeten hebrej Rashle Solomom,me  te pavdekshim kineastin-operator Mark Doden.

Dallohen  artisti valltar Gezim Radovani me bashkeshorten,artisti muzikanti rapsod Ndue Gjeka, aktorin Petraq Marjanin,si dhe me fabulistin shkrimtarin ushtarak te pavdekshin Sotir Lashova,ne Jaksovill dhe me shkrimtarin prozatorin e famshem, te pavdekshin Alfred Kanini,themeluesin e Radios-Shqip ne Clearwater,bashke me intelektualin patriot John Lulgjuraj.

Do te dalloja artistin,aktorin famoz Aleksander Rapin,ne Shqiperi, Greqi dhe New York,me rolet e tij te aktrimit te spikatura per  heronjte shqiptare,ne teater e ne filma,edhe ketu ne Tampa,me aktivitet qe  organizon edhe me femijet shqiptare.

Te paharuara do te mbeten organizimi i Festivaleve  folklorike me kenge e valle popullore shqiptare nen drejtimi e DJ dr.Ardian Kraja,me pjesmarjen artisteve valltare profesioniste si Liljana Cingu e te tjere,

Kemi pasur rastin te ftojme e te oraganizojme mbremje aristike familjare me artistet kengetaret shqipatre te erdhur edhe nga Shqiperia si me Frederik Nocin, Ermira Babaliun,Ylli Baken, Irma Libohova e shume te tjere.

Gama e takimve dhe bisedave, me artistet e shkrimtaret famoze shqiptare te emeigruar ne SHBA,u be me  e gjere me krijimin Lidhjes te Artisteve e Shkrimtare dhe aktiviteteve artistike e kulturore ne komunitetin shqiptar,me grupine valleve “Shqiponja”, me shkollen shqipe Iliria, me organizaren patriotike “Vatra”e tjere, duke u dalluar artistet koreogafe Rovena Kafilaj,bashke me vajzat grate e tjera intelektuale patriote te perkushtuara.

Do te theksoja takimet dhe rolin e saj te madh ketu ne emigrim te patriotes  te shquar, me aktivitete zhvilluara nen drejtimin e saj vecanerisht me grate shqiptare, znj.Dr.Anna Kohen

Mbresa te vecanta e te pashlyera ka qene takimi dhe pjesmarja ne akrivitet me historianen,prof.asso.znj.Elena Kocaqi,e cila s’do te harohet kurre me fjalen e saj pershendetese atdhetare per emigrantet shqiptare  dhe rolin e tyre ne pararoje ne Diaspore,per ardhmerine e ceshtjes te bashkimit Kombetar te Shqiperis.

Se fundi,ne perfundim te ketyre rreshtave,me grimca kujtime e mbresa,do te theksoja per rolin e madh e te shquar te pazevendesueshem, kontributin qytetar patriotik atdhetar,te shqiptarizmit ne Diaspore, te artisteve dhe shkrimtareve ne SHBA.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora