E diele, 04.06.2023, 07:21 PM (GMT+1)

Mendime

Arbana Xharra: Larg politikes se brendshme amerikane!

E shtune, 17.10.2020, 09:37 AM


Arbana Xharra:

Republikanet apo Demokratet, kushdo qe ka qene ne pushtet ne SHBA ne periudha te ndryshme e sidomos ne dy dekadat e fundit, Kosova ka perfituar mbeshtetje nga te dyja taboret politike pa dallim. Ne 1999ten Demokratet ne krye  me Clintonin, cliruan Kosoven nga Serbia. Ne 2008ten Kosova shpalli pavaresine sa ishin Republikanet me George W Bush president. Ne 2018 kur NATO doli kunder formimit te ushtrise se Kosoves, Trump dha izen. Pa permendur edhe shume procese te tjera qe Kosova ka pasur ne krah te saj aleatin me te forte Ameriken, pa marre parasysh kush ka udhehequr ne ato periudha. Prandaj Kosoves e aq me pak politikaneve te saj nuk i takon ne kohe fushate te dalin e te tregojne se ke duhet ta votojne shqiptaret e Amerikes. Kosova duhet te angazhohet ne forcimin e lobit te saj ne SHBA e te mos i fute hundet ne politiken e brendshme amerikane!


Republikanet apo Demokratet, kushdo qe ka qene ne pushtet ne SHBA ne periudha te ndryshme e sidomos ne dy dekadat e...

Posted by Arbana Xharra on Friday, October 16, 2020


(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora