E shtune, 20.04.2024, 04:59 PM (GMT+1)

Kulturë

Atdhe Geci: Epikë

E enjte, 07.03.2019, 07:42 PM


E M B L E M Ë

Unë jam ai i dënuari,

ai i burgosuri, ai trimi.

ai i plagosuri për liri,

që një jetë të tërë

isha në luftë e beteja.

Unë jam ai bandilli,

ai shkruesi i trakteve,

ai ilegalisti i shkathët,

ai që i mbaja parullat

“ Kosova Republikë ”.

Unë jam ai profesori,

ai i bukuri i rrugëve,

ai poeti i trazimeve,

që me studentët trima,

i ramë grusht armikut;

Unë jam ai i dënuari,

ai i bukuri i UÇK-së,

ai piktori i emblemës,-

një i dashuruar i lirisë...

Atdhe Geci - Dortmund, 2019

E P I K Ë

Ku i ke trimat, moj shtëpi

derën ty kush ta ka mbyllur

luftë ka kudo nëpër Kosovë

i zoti shtëpisë ku do të jetë

Shtëpia s ?flet, shtëpia hesht

retë nga pak pluskojnë shi

dritaret qajnë për pak diell

era pemët sa shumë i dridh

Ku i ke trimat, moj shtëpi

dikur këtu kishte pesë djemë

dy vajza dhe prindërit e tyre

a thua tani, ku mund të jenë

Shtëpia s ?flet, shtëpia hesht

këtu mungokan edhe fqinjët

me pika gjaku qenka oborri

me pika gjaku qenka shtëpia!..

2

Nënë e Drinit e hapi derën:

-eja këtu brenda, ti, o njeri

në kopsht kam dy kufoma

o udhëtar i mirë, më ndihmo

-Kush je ti, o nënë e fisme?

-jam prej gjakut të shtëpisë

tre djem i kam në luftë

ata janë te Mali i Martirëve

-Shoku qytetar prej qytetit

kë po e kërkon këtu i vetëm?

-kërkoj djalin dhe nusen

janë në UÇK, a i keni parë?

-Dreni yt dhe nusja Derada

janë në mbrojtje të atdheut

me ta janë tre djemtë e mi

me ata është tërë Kosova!..

Atdhe Geci - Dortmund, 2019
(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora