E merkure, 22.05.2024, 04:08 AM (GMT+1)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Gojën plot atdhe e keni

E diele, 03.03.2019, 09:27 AM


Jusuf Zenunaj

GOJËN PLOT ATDHE E KENI

(Simbas Hakërrimit të Ali Asllanit)

Që nga e hëna deri të dielen mbrtetëron një errësirë

si në fshat ashtu në qytet, vërshëllën një egërsirë!

Pra, të pangopur mbushni xhepat orë e ças,

derisa barku si daullja t'ju pëlcasë!

Hani, pini, rrëmbeni çka mundeni e dini,

duar e këmbë si mbledhësbari, keni horra!

Sot me kulla e me villa, dje në kasolla!

Në gjunj populli i përkulur nga varfëria,

nëna fshehtas fshin lot, kur bukë i kërkon fëmija.

Si me dro pyesin pleqtë, vallë, kështu qenka liria?!

Nga më i vogli te më i madhi

thërrasin: ".. rroftë djersa e ballit"!

Është kafshatë e rrëmbyesit- matrapazit?!

Me kamata nëpër banka brenda e jashtë,

emra të rrejshëm pesë a gjashtë.

Hani, pini, çka të mundeni rrëmbeni,

gojën plot atdhe e keni!

NË KUVENDIN E MËRGATËS

Fjalë të ëmbla, fjalë pa lek

të madh e të vogël ,

të gjithë kanë prek ! ?

U gëzuan mali, fusha e deti,

folen Rama e Ahmeti.

Me premtimet që dha Thaçi

si gjithmonë zemrën na e kënaqi ,

zëri i tij fort kumboi;

me të fare s'bëhet lojë,

pa kaluar mbi trup të tij,

kush në Kosovë nuk ndërron kufij !

Korrigjim e shkëmbim,

sot, i ndërroi me bashkim

Si gjahtarët pa armë në gjah

folen burrat fjalë të mëdha .

J.Z. 1 mars 2019(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora