E merkure, 04.10.2023, 11:52 PM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Lezha qytet Ilir, 1869

E marte, 27.02.2018, 09:04 PM


Lezha qytet Ilir, sipas Fjalorit historik-gjeografik te vitit 1869

Edhe pak dite eshte pervjetori i 574 te Kuvendit te Lezhes - 2 Mars 1444.

Lezha ky qytet i lashte iliro-arbnor u be dyfish qytet i rendesishem ,nje per shkak te rendesise gjeopolitike te tij, dhe tjetra per shkak se pikerishte aty u mbajt Kuvendi i Lezhes ,aty u mblodhen te gjithe kreret e Arberise per t'i bashkuar forcat dhe per ta ndjek nje qellim te perbashket ,ne krye me Gjergj Kastriotin.

Ne shume vepra qe kam lexuar, nenvizohet qarte se:

"Lezha(Alessio,Lissus) eshte nje qytet i lashte Ilir" ashtu sikur shihet edhe ne kete imazh, e nxjerr nga nje "Fjalor historik dhe gjeografik" ,botim ne gjuhen holandeze ne vitin 1869, shkruan Gjon Keka, studiues dhe autor.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora