E shtune, 02.03.2024, 03:34 AM (GMT)

Kulturë

Mustafë Rugova: Edhe mos më dashëshi

E diele, 28.01.2018, 10:50 AM


Edhe mos më dashëshi hiç nuk largohem

 

Nga Mustafë Rugova, Hollandë

 

Shpesh here m'bjen huj me fole me zana

Po rralle shume rralle vjen muza e lume

Lum ai lum qe  rrin me keto orebardha

Syni nuk t'sheh qenie me të bekueme

 

Veç mos harroni, ato jane edhe me naze

Zemra gjak te pike deri sa tu hysh ne qef

Vec pak me ua prishe, te bajne batare

Duhet me dite se n'cilin tel me i preke

 

Nganjehere them, hajt ti nguci veç pak

Rri urt me thone, e mos u halit shume

Mahi nuk eshte me to, i kam per marak

S'besoj kush qe i don me fort se une

 

Nga larg u pershnes  me loçken e shpirtit

I juaji deri sa t'shnderrit rrezja e diellit!

Edhe mos më dashëshi hiç nuk largohem

Ju sillni shperthim bash si lulet e Prillit.

 

-Per ZemraShqiptare, nga Hollanda, Janar 2018-(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora