E hene, 04.12.2023, 01:13 PM (GMT)

Kulturë

Rrustem Geci: Presheva

E diele, 08.01.2017, 09:11 AM


P R E S H E V A - poezi nga "Kanuni poetik"

 

Jam gjake e Mollës së Kuqe

jo luginë, po krahinë e gjerë

jam pjesë e dheut shqiptar

jam e pushtuar nga Serbia

Si të jetoj nën terr të serbit

nën duart e tij të përgjakura

më sheh sa jam poshtëruar

për çdo ditë jam e burgosur

Në këtë atdhé me Preshevë

me Bujanoc dhe Medvegje

plotë tokën e kam me varre

plotë tokën e kam me të rënë

O ti që atje flet krejt ndryshe

Jam flakë e Mollës së Kuqe

Kosovë është emëri im! Dhe

Shqipëri është deri në Nish!..

Rrustem Geci - Dortmund, 2017(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora