E hene, 26.02.2024, 06:51 PM (GMT)

Kulturë

Albert Habazaj: Gëzuar Vitin e Ri

E shtune, 31.12.2016, 04:20 PM


TUNGJATJETA NGA BUZËDETI VLONJAT!

DYMIJË E SHTATËMBËDHJETA QOFTË LULE DHE MJALTË!

Uroj një vit të ri të mbarë për njerëzit e mi, për miqtë e mi, për të mirët e Letrave Shqipe dhe Shqipëridashësit! 2017 - a qoftë fatbukur për fisnikë si Ju!

 

GËZUAR VITIN E RI 2017!

 

nga Albert HABAZAJ

 

Gonxhes, pa çelur, i vola freskinë,

Ëmbëlsinë ia preva nga hojet mjaltit,

Zemra qesh e më bëhet mandolinë,

Urimi bëhet notë e pentagramit…

Adhurueshëm spërkat me dritë Vlore

Romantikën e ndritshme me flatra lulebore.

Vala, si pulëbardhë, Adriatikut e Jonit

I merr me vete dëshirëmirat e Vitit,

Të vesuara freskët me aromën e limonit,

I zbukuron hijshëm gjelbërorja e ullirit.

Në buzë të detit bëhem lirikë për ju

E nis me mikun e kaltër mesazh të ylbertë,

Rezonancë bën diellin urimi im kështu,

I Vitit të Ri Dymijë e shtatëmbëdhjetë.

Vlorë, e premte, 30.12. 2016, ora 11:11’(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora