E merkure, 06.12.2023, 05:29 AM (GMT)

Kulturë

Gjon Markokaj: Muret ilire

E hene, 02.01.2017, 09:56 AM


MURET ILIRE

 

Nga Gjon Markokaj

 

Vëndlindja ime,

"Raja e Merturit"

-- Hedh shtat,

në "Malin e Korës"

 

Ruan në toponime:

Shpellën e Shkëmbit

-- banesë e prehistorisë...,

Rrenojat e Kalasë Lekës

-- Fortesë historike

 

Rrënojat e shtatë kishave

Të periudhave, t' ndryshme

Rast i rrallë, për vënde biblike

Tregojnë banim, të hershëm

 

Në, vëndin e quatur

-- "Bitgjon"

Ruhen në toponim,

-- "Muret Ilire"

 

Nese, studiohën

me vëmëndje!

-- Të befason...,

madhështia e tyre... !

 

KRONI I ILIRËVE

 

Toponime, t' lashta ilire

Ka dhe, n' vënde, të tjera

Në "Bjeshkë, t' Iballes

-- Është nji mur, i ruajtur,

në toponim, "Kulla ilire"

 

Aty, afër gurron, nji krua

Me ujë, të ftoftë akull...,

Toponim që, nga lashtësia,

I thirrur: -- "Kroni i ilirve" !

 

Arkeolog ejani edhe, në veri

-- Se "u thërret lashtësia"...,

Me hulumtue e më gjetë gjurmë

-- kërkohet arkeologjia... !

 

VUTHTHJANËT FLASIN SHQIP

 

Në Blinisht, të Rrethit Pukës

-- Te "Kroni i Lek Dukagjinit"

Ja hoqa "rreshken buzës"

Freskova, "energjitë e shpirtit"

 

Kurë e piva, "ujtë qelibarë"

Thashë, me vetën time:

Lekë Dukagjini, është i gjallë

-- Ai, rrnon, në toponime !

 

Nji ditë të bukur vere,

në piknikë, n'  Malin e zi

shetita Rozhajë, Beranë,

Plavë e Guci...,

 

U freskova,

te "Gurrat e Ali Pashës"

-- U mrekullava...,

Burime, shumë mahnitës... !

 

U, përmallova, "n' shpirtë"

-- Më erdhi keqë...,

se ato qytete, kishin harruar,

Gjuhën e nënës - gjuhen shqipe!

 

Nese, flet gjuhen e nënës

I sherben shumë, kombit tënd

Në shkëmbej, në fole të shqipes

-- VUTHJANËT flasin shqip... !

 

DARDHA E DRAGISË

 

Ulë mbi gurë, mu te gurrat

-- Ju çela, -- "zëmres sime"

Nëpër Plavë e në Guci

Pak gjeta që, e flasin shqipen

 

Në atë Gurë t' shëjtë

sytë i mbylla e më zuri gjumi

N' atë kllapi, m' u shfaqen, n' ënderr

Ali Pasha i Gucis e Jakup Ferri

Ishin, mu te gurrat, duke u flladitë

 

-- Ali Pasha, me tha mua:

VUTHJANËT, - flasin shqip

Kushërinjët, tuaj - i thashë

-- Pa mëdyshje e prerazi ... !

 

-- Mu bashkuen, së bashkut

Ali Pash, me Jakup Ferrin

-- Sa hapa e mbylla sytë:

U binda se fola, me Ali Pashë Gucin

 

Ata ecën në drejtim, te nji rrugë

Ku lexonte, nji tabelë:

-- Pësë km. majtas

Është: - "Dardha e Dragisë"...,

 

A, ha, ha, - i thash vehtes:

Atje, te " Dardha e Dragisë", iken

Aty, m' thoshte babai: motis,

Mblidheshin burrat, në kuvënde... !

 

-- U binda plotsist,se heroinjt ... !

Lek Dukagjini, Ali Pashë Gucia

Jakup Ferri e Mic Sokoli, etj.-  etj.

- Janë gjallë e s' vdesin kurrë

 

-- Vepra e tyre,

është ruajtë në toponime

e, rrjedh së bashku,

-- me ujtë e gurrave... !

./.

-Per ZemraShqiptare, nga Tropoja, Janar 2017-(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora