E enjte, 06.05.2021, 04:09 PM (GMT+1)

Kulturë

Dedë Preqi: Trualli shqiptar lind dhe tradhtarë

E merkure, 27.07.2016, 07:15 PM


Dedë Preqi

 

PSE  KY TRUALL SHQIPËTAR

LIND EDHE TRADHËTARË?

 

Pse ky truall shqipëtar lind edhe tradhëtarë

Këtë djallëzi se kemi pasur traditë më parë,

Cili dreq po i rekruton e trurin ua shpërlanë

Qumështi i nënës shqipe u qoftë „haram“.

 

Shqipëria, Kosova nga barku i një nëne

Janë rrezet e një dielli dhe drita e një hëne,

Që lindën e rritën plot heronjë e trima

Dhe bija humanitare, princeza e heroina.

 

Ku e gjejnë motivin tradhëtarët e motit

Që tradhëtojnë vendin dhe farën e kombit,

Kurrë s‘bëhët vëlla fara e huaj e anadollakët

Dhe italianët, e serbët që erdhën nga Karpatet.

 

Nuk lejojmë fytyrat historike të përdhosën

Nuk lejojmë që veprat e tyre të fundosën,

Gjaku i tyre është i shenjtë dhe lum i lirisë

Që ndryshuan epokën dhe faqën e historisë.

 

Tradhëtarët e kanë vendin e vet  të „merituar“

Bashkë me mësuesit e tyre që i kanë rekrutuar,

Përndryshe s‘kanë vend në sofren shqiptare

Sespe e kanë hijen e qelbur  dhe tradhëtare.

 

Tradhëtarët i gjykoj dora e Kastriotit me shpatë

Dhe pushka e Adem Jasharit me tytë të gjatë,

Penda e Rugovës, ua shembi pallatet e vjetra

Dhe urata e Nënë Trerezës me lutje e me vepra.(Vota: 9 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora