E marte, 18.06.2024, 11:16 PM (GMT+1)

Kulturë

Hasan Blakaj: Kush të vrau

E enjte, 30.06.2016, 07:35 PM


Heroi Kosovës Ilir Konushevci

Kush të vrau

 

Kushtuar Heroit Kosovës Ilir Konushevci dhe Dr Hazir Malës

 

Kush të vrau

O yll i mëngjesit

Kur agimi ty nuk të zinte në shtrat

Kur si qiri i ndezur udhëtoje nëpër natë

Që ti ndihmoje shokët e luftës

Në Alpe atje lart, qytet e n´fshat

Me fytyrë të buzëqeshur  dhe t ´lartin shtat

Për jetë të jetëve ti paq uratë

 

Kush të vrau o engjëlli i kombit

Kurrë ditë t ‘bardha ai mos paftë

Pika në zemër e shpoftë

u verboftë

E më faqe të zezë terë jeta i shkoftë

 

Pse të vranë o i miri i Dardanisë

Në ato Alpe të bukura të Shqipërisë

Për interesa të ngushta të parasë ?!

a për hatër të Serbisë

Më dorën e zezë të tradhtisë

 

Gjakpirësit nuk të falen

As ty as doktor Hazir Malen

Nuk të falen sepse ishe yll

Ishe Ilir

Më shpirt të pastër e më zemër të dëlirë

O i miri i tokës kreshnike

Ti bir i devotshëm i Shqipërisë Etnike

 

T ‘kishin kurdisur kurthet tradhtare

Kjo bandë e ndyrë kriminale

Por, ti

as s´u përkule dhe as si fale

flakë për flakë pushka jote krisi

n ‘lule të ballit tradhtarët i qëndisi

mbeten të vrarë si qen ndërsyesi

Matanë urës, atje buzë lisi

 

Plagët e hapura ta renduan frymëmarrjen

Mala të barti të plagosur si të vetin djalë

Nuk mund të shkonit më

Ecnit më ngadalë

Gjersa u shuat

Për të mbetur përjetësisht në altarë

 

Yjet nuk shuhen, gjithmonë bëjnë dritë

Errësirën e ndriçojnë dhe e bëjnë ditë

Viganët si ju përherë i mbajnë në gji

Për ty atdhe, për ty nënë SHQIPËRI

 

Dr. Hasan Blakaj

Stockholm 30 qershor 2016(Vota: 9 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora