E shtune, 25.05.2024, 12:34 AM (GMT+1)

Kulturë

Poezi nga Engjëll Koliqi

E marte, 28.06.2016, 06:20 PM


Engjëll Koliqi

 

TË BINDUR...

 

Presim të ndryshojnë rrethanat

Në kuptim të shekullit

Ndryshime

Shumë ndryshime

Me dashuri

Dhe vetëm me dashuri

                        Gadime (Lipjan) – te Shpella e Mermertë, 4 qershor 2016

 

ME MREKULLI

 

Edhe stina

Edhe moti

Edhe njerëzit

E çdo qenie e gjallë

Marrin kuptim

Edhe domethënie

                        Gadime (Lipjan) – te Shpella e Mermertë, 4 qershor 2016

 

KJO DITË E RE...

 

Pas lutjeve të gjyshërve tanë

Para Zotit

Ka filluar

Me mrekulli të reja

Plot me dashuri

Sa bukur!

                        Prishtinë, 4 qershor 2016

 

NË ANËN E TYRE

 

Shumë lëvizje

Për shumë dyshime

Medet

Edhe sivjet

                        Prishtinë, 4 qershor 2016

 

SHUMË SHEMBUJ

 

Eni të gjithë

Kultivojeni dashurinë

Bashkë

Keni këtu te ne

Shumë

Shumë shembuj

Konkretë

                        Prishtinë, 4 qershor 2016

 

AFËR NESH

 

Të gjithë

Patjetër

Duhet ta pranojnë

Dhe ta përqafojnë

Të lumen dashuri

                        Viti, 4 qershor 2016

 

NË TË NJËJTËN KOHË

 

Dua të jem

Edhe argat

Edhe protagonist

Në misionin e dashurisë

Kurrë pa u lodhur

Në këtë botë

Edhe në amshim

                        Viti, 4 qershor 2016

 

CONVINTI …

 

Aspettiamo cambiare le circostanze

Nel senso del secolo

Cambiamenti

Tanti cambiamenti

Con amore

E soltanto con amore

                        Gadime (Lipjan) – La Grotta del Marmo, 4 giugno 2016

 

CON MIRACOLI

 

Anche la stagione

Anche il tempo

Anche la gente

E ogni essere vivo

Prendono senso

Anche significato

                        Gadime (Lipjan) – La Grotta del Marmo, 4 giugno 2016

 

QUESTO NUOVO GIORNO …

 

Dopo le preghiere dei nostri nonni

Davanti a Dio

È iniziato

Con nuovi miracoli

Pieni dell’amore

Che bello!

                        Prishtina, 4 giugno 2016

 

NELLA LORO PARTE

 

Tanti movimenti

Per tanti dubbi

Purtroppo

Anche quest’anno

                        Prishtina, 4 giugno 2016

 

TANTI ESEMPI

 

Venite tutti

Coltivatelo l’amore

Insieme

Avete qua da noi

Tanti

Tanti esempi

Concreti

                        Prishtina, 4 giugno 2016

 

VICINO A NOI

 

Tutti

Senz’altro

Devono accettarlo

E abbracciarlo

Il beato amore

                        Viti, 4 giugno 2016

 

NELLO STESSO TEMPO

 

Voglio essere

Anche bracciante

Anche protagonista

Nella missione dell’amore

Senza mai stancarsi

In questo mondo

Anche nell’eternità

                        Viti, 4 giugno 2016(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora