E marte, 16.07.2024, 07:08 AM (GMT+1)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: Ndërmjetësoj për Mësuesin

E diele, 29.05.2016, 03:16 PM


Ndërmjetësoj për Mësuesin

Nga Zeqir Lushaj

Autori i kesaj letre dhe kushtimi letrar qe do ndiqni me poshte eshte Xheladin Gjonaj, mesuesi im i dashur i shkolles fillore ne Gri te Tropojes ne vitet '60. Tani Ai eshte i moshuar, rreth te  80 ave, dhe vazhdon te jetoje ne vendlindjen e tij ne Gjonaj te Geghysenit te Tropojes, ku edhe une kam sherbyer mesues ne vitet 1967-1970 dhe kam patur nxenes per tre vjet edhe djalin e Mesuesit tim Gezimin qe e keni edhe ne foto ketu, te fotografuar nga une vjet, ne 70 vjetorin e shkolles per te cilin ZSh-ja ka botuar nje fotoreportazh te gjate me titull "Oborri i shkollës si oborrri i shtepisë"

Keto dite, mesuesi im Xheladin me thirri ne telefon dhe mes tjerash kerkoi ndihmen time per nje leter qe "kushedi per c'fare defekti", nuk po i mberrin ne NY, USA por i ri-kthehet atij. Dhe une, per ti ardhur ne ndihme mesuesit i dhash mendimin "sille se e botojme ne në ZemraShqiptare.net dhe ata qe ju adresohet, me siguri e marrin". Mesuesi im i nderuar u entuziazmua dhe ma nisi menjehere kete material te shkruar me doren e tij, pra origjinalin e letres. Ne po e publikojme ne respekt te mesuesit veteran Xheladin Gjonaj por edhe ne respekt te gazetes se mirenjohur Illyria te shqiptareve te Amerikes si dhe te zotit Bajraktari.

Pra une, edhe si Redaktor i Pergjithshem i kesaj reviste, sot thjeshte po ndermjetesoj per Mesuesin tim te nderuar. Ndoshta edhe nga nostalgjia per mesuesim e femijerise, por ne kete leter e perkushtim letrar, pertej nje korespondence te thjeshte, une ndjeva edhe shumecka tjeter: Dashurine e respektin per njerezit tane qe jeta i hodhi ne kater anet e globit, deshiren me u lidhe e njphur e rinjohur me ta. Hulumtimin historik per rrenjet tona te thella e te gjata, dashurine e gjakut qe nuk tjetersohet, atdhetarizmin qe neper shekuj mendojme se na mban gjall#.

Ndiqeni ju vet, te nderuar lexues e miq te ZSh-se materialin ne vijim.(Vota: 76 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora