E shtune, 18.01.2020, 06:28 AM (GMT)

Pal Neçaj: Tragjedi e jetuar

Ne kujtesën e fëmirisë ruaj të freskët kohën e luftës Nacional Çlirimtare në Shqipëri. Me duket sikur i kam akoma parasyshë diskutimet, debatet dhe kundërshtit që bëheshin. Ato ishin kudo: në familje, në lagje e fshat në mes të kushrinjëve, shokve dhe miqve për qëndrimet pro dhe kundra partizave të cilët luftonin për të...

Don Lush Gjergji: Gjergj Kastrioti - Skënderbeu - “Moisiu arbëror”

Kaluan 550 vjet pas vdekjes së tij. Shumëçka ka shkruar historiografia botërore, diçka më pak ajo arbërore dhe shqiptare. Megjithatë kemi mjaft elemente për ta portretizuar dhe paraqitur atë në dimensione historike dhe aktuale. Figura e tij zgjon gjithnjë shumë mendime, vlerësime, shqyrtime...

Blerim Latifi: Jusuf Gërvalla - Dhimbja për kthimin e pamundur në shtëpi

Poezia “Do të kthehem nënë” e Jusuf Gërvallës ka të njëjtën fuqi të shprehjes emocionale me poezinë e famshme “Letër Nënës” të Jesninit. Vrasja e Jusuf Gërvallës nuk ishte vetëm vrasja e një aktivisti shqiptar që përpiqej për lirinë e popullit të tij, por edhe një poeti, që kishte të gjithë potencialin për t’u zhvilluar në një poet...

Sevdail Hyseni: Lypsarët nuk njohin kufij, moshë, gjini dhe përkatësi nacionale!

Në një rrëfim të zonjës Behije Hamiti, një pedagoge, humaniste dhe adhuruese e fjalës së shkruar artistike, me qëndrim të përkohshëm në Gjermani, na shpaloset me ngjyra emocionuese, rasti i një femre të moshuar lypsare, duke na kthyer në kohën e Migjenit tonë të madh, kur "mjerimi kishte vulën e vet të shumtueshme...

Gjon Keka: Imazh simbolik i panjohur për Gjergj Kastriotin

Në një kronik të vitit 1704 kështu pasqyrohet ardhja e Gjergj Kastriotit në shptimin e atdheut të tij kundër pushtuesit otoman.Edhe simboli i diellit tregon natyrshëm lidhjen e tij dhe të Arbërisë me lashtësin në kontinentin europian dhe gadishullin Ilirik...

Shefqet Dibrani: Bardhosh Gërvalla

Bardhosh Gërvalla është njëra ndër figurat e shquara të lëvizjes patriotike dhe revolucionare të Kosovës, organizator i dalluar, shembull i lartë vetëmohimi. Lindi më 23 shkurt të vitit 1951 në Dubvik të Deçanit. Këtë emër e trashëgoi nga babai i tij Bardhosh Dina i njohur si kaçak me nam të madh, i cili vdiq në shkurt ...

Nikollë Loka: Poetja artiste, me fjalën në kërkim të kohës së saj

Të jesh këngëtare, t’i besosh fuqisë magjikë të tingujve dhe pastaj të kapërcesh në botën e fjalëve, do të thotë ta dyfishosh veten dhe ta perceptosh dyfish misterin e krijimit. Në fakt këngëtarër jetojnë si poetë meemcë dhe vetëm pak prej tyre mundet ta bëjnë vargun të flasë. Bota poetike e çdo artisti është interesante...

Mevlud Buci: Bir i Lurës me forcë e shpirt sizifian

Intelektualit dhe ushtarakut penëdritë,  që nderon vendlindjen, Gëzim Loka - Koha dhe jeta, zemra e bardhë dhe pasionante,  dëshmojnë forcën e shpirtit , sesi njeriu e vlerëson traditën, mirësinë, detyrat, fjalën, mbi të gjitha,   dashurinë për njerëzit.Jeta është e shkurtër, por secili ka vend që të dëshmojë...

Fritz Radovani: Kur vdiq Gjergj Kastrioti

17 JANAR 1468, Kur vdiq Gjergj KASTRIOTI Skenderbeu, sulltani tha;“Tashti Europa dhe Azia janë të mijat! Mjer’ Europa, se i humbi shpata dhe mburoja!”Në shtratin e vdekjes Ai korri fitoren e Tij të fundit pa kenë aty. Një ushtri turke, që kishte pushtue krahinen e Shkodres në kohë dimni...

Gjon Keka: Përvjetori i 552 i vdekjes të Gjergj Kastriotit

Gjergj Kastrioti nuk vdiq! - si mund të vdesin burrat e mëdhenj?!Ai erdhi si bubullima që i futi frikën armikut - pushtuesit otoman, dhe sa herë kombi ynë të jetë në prag humnere ai zbret me të njëjtën bubullim për t'i dhënë goditjen të keqes dhe armikut të brendshëm e të jashtëm...

Kryeministri Ramush Haradinaj: Lum shqiptarët që e kishin

Me 17 janar 1468, pushoi së rrahuri zemra e themeltarit të Shqipërisë, kryeprincit të shqiptarëve, Gjergj Kastrioti Skënderbeu.Gjenerali që sfidoi superfuqitë e kohës, është gjithmonë frymëzimi për secilin që ndjehet shqiptar.Vepra e tij gjithmonë ndezi shkëndijat e kryengritjeve për liri...

Blerim Latifi: Ernest Koliqi mori vendimin e madh

Si sot, 45 vite më parë, vdiq Ernest Koliqi, shkrimtari i njohur shkodran. Në vitin 1941, Koliqi si ministër arsimi në qeverinë shqiptare të mbështetur nga italianët, mori vendimin e madh për dërgimin e mbi 200 mësuesve në Kosovë për të hapur shkollat shqipe dhe për t’i dhënë fund analfabetizmit total, në të cilin ndodheshin ...

Fahri Dahri: Gjenocidi ortodoks grek dhe pasojat gjeo-etnike

E shkuara e familjes dhe e komunitetit tim, më kërkuan ta shkruaj që të njihet nga e ardhmja, sepse kujtesat historike të njerëzimi janë të ndryshme, ato dallojnë sipas qytetërimeve dhe niveleve të zhvillimeve të popujve. Përvojat historike dhe realitetet e kohës tonë tregojë se ...

Fahri Xharra: A e dini që gjuha shqipe po rrezikohet nga krimi i organizuar?

“Unë nuk jam gojëtar e as shkrimtar, as gjuhëtar e as shkencëtari gjuhës ;por e flas atë sepse kështu më fliste im at dhe ashtu i flas edhe tim bir. ”Bota që kur është zënë, Shqipëria gjallë ka qenë, pellazge u thoshin më parë, më së fundi Shqiptar, gjuha që e flisnin perënditë atë e flisnin dhe pellasgjitë, atë e kanë dhe Shqiptaret...

Lekë Mrijaj: Vinçenc Malaj - Kuvendi i Arbënit

Libri "Kuvendit të Arbënit", i autorit dr. patër Vinçenc Malaj është një libër i kompletuar i cili përmban në vehte aktet finale dhe vendimet pikë për pikë të marra në kuvend të mbajtur me 14 e 15 janarin e vitit 1703 në Kishën e "Shen Gjonit" në katundin Mërqî, që është tri kilometra në veri të Lezhës së Shqipërisë ...

Demir Krasniqi: Gëzim të madh ka Kumanova

Gëzim të madh ka Kumanova –Mysafirë pret nga Kosova !Motra , vëllezër , shokë e miq –Në kufi pret në Stançiq !            Refreni:            Tash , gjithë festat e Kosovës ,            Sa herë ne, do t’i festojmë –            Rrugën e re drejt Kumanovës ,            Ne, përherë do ta kujtojmë !                        Me gëzim do ta kujto...

Florim Zeqa: Pingpongu i ofertave djallëzore!

Pas ndërprerjes së dialogut në mes LVV-së dhe LDK-së, ofertat drejtuar njëra-tjetrës nga largësia, edhe pse pa ndonjë efekt të drejtëpërdrejt, u ngjajnë predhave në ajër, ku secila nga dy subjektet po mundohen të krijojnë avantazh në terrenin politik pa e bërë asnjë lëizje para...

Mevlud Buci: Dritë në altar

Lurë mojTokë e lashtë,Me pyje e troje,Plot mrekulli.Nëpër shekujFlakadanPër shqiptari. Nëpër shekujFlakadanPër shqiptar...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese