E premte, 10.04.2020, 01:42 PM (GMT+1)

Gjon Keka: Filozofia e pajtimit dhe e faljes

Iniciativa e prof. Anton Çettës ishte një akt bujar për ngritjen e popullit dhe shoqërisë në shkallën e lartë të civilizimit dhe kulturës së jetës normale në paqe e liri. Nga realizimi i kësaj ideje dhe vënien së saj në praktikë u pa qartë se ata u bënë roje që presin mbi bedena të kohës së pajtimit të njerëzve, familjeve...

Ndue Ukaj: Gjuha dominuese politike vazhdon të jetë ajo e intrigave

Shoqërinë tonë e kanë vërshuar intrigat, injoranca dhe fytyra e tyre është vizatuar kudo. Prandaj, pasojat reale të degradimit, nuk mund t’i kuptojmë dhe as t' i imagjinojmë tani për tani. Ato di t’i kuptojmë një ditë - nëse do të kthjellemi - kur do të detyrohemi ta pastrojmë llumin e madh që është mbledhë mes nesh...

Florim Zeqa: Misioni i intelektualit

Odat shqiptare gjatë periudhave të pushtimeve të gjata kanë luajtur rolin e kuvendeve, ndërsa njerëzit e ditur (intelektualët) ishin prijetarë të pushtetit moral në popull."Dy palë njerëz e prishin odën thonin të vjetrit, "ata që nuk dijn e flasin dhe ata që dijn e nuk flasin". Në grupin e parë të njerëzve hyjnë ...

Fahri Xharra: Shën Gjergji ishte pellazg nga Cappadokia!

Kapadokia e njohur si Hatti , që nga Koha e vonëshme e Bronzit ishte vendlindja e Hititëve - pellazg me qendër Hatusa. Pra  mbi këtë tokë ishin Hititet deri ne shek., 12-të pra Kr. Frigjët deri në shek 7-të praKr. Lydianet deri në Aleksandrin e Madh , pastaj Roma , Bizanti dhe Osmanet ...

Edison Ypi: Friend request

Po s'më bëre mik gjumi nuk më flihet, ëndrra s'më fanepset, djersët nuk më dalin, qurrat nuk më bien, kolla s’më ngacmon, teshtima nuk më vjen, mishi s'më rrënqethet, ajri nuk më thithet, uji nuk më pihet, buka nuk më hahet, piruni nuk më ngulet, çiçi nuk më bëhet, qumshti nuk më derdhet, jeta nuk më duhet...

Ilmi Veliu: Ismail Qemali dhe Isa Boletini shkuan te Ministri në Londër

Morën rrugë të gjatë e shkuan te IngëliziIsmail Qemali, Isa Boletini.Arritën dy shqiptarët,te ministri në pallatNjëri me dy kobure, e tjetri diplomat. Por rojtari i pallatit, Ishte shumë i prerëArmët more zotërinjë,dorzoni këtu në derë.Nuk mund te bindej Isa, nisi për të hyE ndali Ismaili, ia bëni me kry...

Prend Buzhala: Kosova, baladë poetike

Në këtë kohë na vjen poezia aq e njohur e Mitrush Kutelit me titullin "Poemi kosovar", më 1943 i shkruar në Prizren, kur kishte shkuar atje vetë Kuteli, por e cila poemë u botua në Tiranë më 1944. Vetë Mitrush Kuteli shpjegon:“Dikur (1943) e vizitova Kosovën, këtë kopësht të lulëzuar të ...

Sali Frangu: Besimi eshte fuqi - Do t`ia dalim!

Ditë të vështira po kalojmë. Po ditë më të mira paskëtaj vijnë. Kjo mortje që ka mbërthyer për fyti të gjithë globin po na lodh. Por ne nuk dorëzohemi para këtij përbindëshi të padukshëm, të cilin e vizatova për ju te nderuar lexues. Thonë se ky zog a gjitar, a ç'dreqin është, është babai i këtij përbindëshi...

Ndue Dedaj: Kur të fillojmë prapë të ecim

Sot është 9 prill, një muaj nga dita kur në vendin tonë filloi beteja me coronavirusin. Nuk e dimë dhe sa do të zgjasë e kur do të nisim të ecim përsëri, pas dy, apo tri javësh, veçse kurdo që të ndodhë, hapat tanë do të jenë ndryshe nga më parë, më të matur e më të mençur. Do ta ndalim disi turravrapin që kemi...

Kalosh Çeliku: Pas “armikut padukshëm” vjen Maji i Bukur 2020

Pranverë e sëmurë! Edhe, ti një ditëPapritur, do vdesësh nga koronavirusi.Vera me katër krah, përcjellë në varrPolicia, përmbrapa pa funeral. Rituale. Pranverë e sëmurë, me koronavirusBurra e gra, i shtive në karantinë:Ty, kush do të të shti pa lule në Varr?!...

Agron Gjediaj: Ta shpërbleftë Zoti, o Ram Geci

Biznesmeni humanist Ram Ali Geci e shtrini dorën e ndihmës për bashkëvendasit e tij edhe në këto ditë të vështira pandemie.Shoqata Mbarëkombëtare “Bytyçi”, Tiranë-Prizren e falenderon përzemërsisht birin e nderuar të krahinës Bytyç-Berishë në Malësi të Gjakovës (Tropojë), që si çdo herë tjetër...

Frank Shkreli: Sikur të kishim dëgjuar Presidentin Bush

Ishte viti 2005.  Presidenti Xhorxh W. Bush i riu kishte paralajmëruar se Shtetet e Bashkuara duhej të kishin filluar përgatitjet për një pandemi të mundëshme gjatë mandatit të tij në Shtëpinë e Bardhë.Siç dihet tani, e gjithë bota qe krejtësisht e papërgatitur për tu përballur me përhapjen e shpejt të koronavirusit...

Adil Fetahu: Apeli i klubit ''Vëllazëria'' të Filatit për shkollën shqipe

Lidhja Kombëtare Shqiptare i kishte dy qendra të saj kyesore patriotike në Çamëri: Prevezën (në  jug) dhe Filatin (në veri), nëpërmes të cilave zhvillonte aktivitetin e vet, si në aspektin e luftës për liri e pavarësi, ashtu edhe në përpjekjet për  ruajtjen, mësimin dhe përhapjën e gjuhës shqipe...

Dom Anton Kçira: Pashkët ndryshe

Në historinë e njerëzimit festa e Pashkëve asht festu me solemnitete të medha. Ringjallja e Krishtit festa ma e madhnueshmja në të gjitha festat që Kisha i feston gjatë vitit.Gjatë historisë njerëzit i kanë festu Pashkët e zeza shumë herë.Nuk po hy thellë në histori, por në mbarimin...

Skënder Kapiti: Ja pse Albin Kurti dhe Vjosa Osmani janë triumfatorë

Pavarësisht se komplotistët e kualicionit të së keqes  që  ishte PAN dhe tani u bë PLAN  (ish-PAN + LDK=PLAN) ia arritën përkohësisht qëllimit për rrëzimin e qeverisë Kurti, ata patjeter që do të deshtojnë. Kjo fitore e tyre është si fitorja e Pirros, pasi ata kaq kishin mundësine, dhe kaq janë takati dhe fuqia maksimale e tyre të cilat ...

Prend Buzhala: Qenia e hallakatur shpirtërisht e mendërisht

Poezia “Përhënie” sjell nuancime krijuese të reja të poezive të përparshme e të simbolikës së përparshme të Mirko Gashit. Kjo lirikë (Poezia “Përhënie”, e botuar edhe te “Zëri”.shkurt 1993, f. 18) përfshihet te vëllimi “Reinkarnimi im”, botim post-mortum, përgatitur nga Fehmi Ajvazi Gashi, botoi Media Plus Art, Prishtinë 2011)...

Hilmi Saraçi: Angazhimi arsimor, Shkencor dhe atdhetar i Mulla Asllan Muratit

Mulla Asllan Murati shquhet për angazhimin e tij, jo vetëm në atë fetar , por edhe në atë shkëncor dhe politiko-shoqëror, sidomos në fushën e shkencave të historisë ka dhënë kontribut të dalluar. Në këtë fushë ka merita të veçanta. Ai është një historian, por edhe një fetar mjaft i spikatur , sepse në këto fusha me kumtesat dhe fjalimet e tija...

Luan Kalana: Shkrimtari, udherefyesi i Jetes

-Sa deshire dhe kureshtar kisha kur isha femije te takoja nje “xhaxhi” shkrimtar, pasi me kishin lene mbresa ,leximi i dy librave “Shpella e pirateve” i Petro Markos dhe “Kronike ne gur” i te madhit Ismail Kadare,dy romanet me te bukur te Letersise Shqipe per femije dhe ...

Viron Kona: Qytetar i botës jam

Jua kushtoj këtë poezi mjekëve dhe infermierëve shqiptarë, që sot janë në vijën e parë të zjarrit kundër “Covid-19” në Shqipëri, Itali, Angli, Gjermani, Spanjë, Amerikë  dhe në mbarë  botën. Shqiptar i lashtë, brez pas brezi jam,por sot jam edhe anglez dhe italian,francez, kanadez, polak e gjerman...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese