E shtune, 20.07.2024, 11:46 PM (GMT+1)

Kulturë

Mustafë Rugova: Kapedan mbi kapedana

E hene, 25.04.2016, 07:41 PM


Kapedan mbi kapedana

 

-Komandantit Sali Çeku-

 

Nga Mustafë Rugova

 

Sot dy fjalë per Komandantin

Një Luan  të Dukagjinit

Kurr ma t'mire se pat vatani

Me grykë pushke dha kushtrimin

 

Shokët e afertë te ketij trimi

S'heqin goje Sali cekun

Burre me trim s'ta ka pa syni

T'merrte gjakun permbi vetull

 

Nje te dyte si Sali djalin

Zor e gjen mbi kete dhe'

Veç n'legjenda e nder mite

Ma t'mire nana s'ka me le'

 

Kapedan e..., mbi kapedana

Fort i urtë e burre nder burra

Lum ai djep qe e perkundi

E lum si ne' per k'ta tribuna

 

Prehu i qetë burri i Kosovës

Në Dardani në vrri e bjeshkë

E sa t'ket jetë permbi keto troje

Kurre prej gojet s'kem me t'hjekë!

./.

-Per ZemraShqiptare, nga Hollanda, fund-Prilli 2016-(Vota: 6 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora