E marte, 05.12.2023, 02:34 PM (GMT)

Kulturë

Isa Bytyqi: Nanë

E marte, 01.03.2016, 06:52 PM


Isa Bytyqi

 

Nanë

 

(Nanës së Xhevat Rexhajt, Zyke Rexhaj që e vranë dhe dogjën serbët me 1999)

 

Te prenë,

Të vranë

e te banën shkrum

Por shpirtin s ta muerren

Se shpirti yt jam une

Pluhun te banë Nanë,

ne oxhakun e shtepise..

Korbat e zi , qyqet , zvarranik

Por qyqet nuk e diten ,Nanë

Se pluhuni yt u ba toke e lirisë..

Te dogjen ,

Nanë Loke,

te banën shkrum

Por token s muaren dot

Nanë,

Se toka yte jam unë

 

(Per mikun tim Xhevat Rexhaj..)(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora