E marte, 16.04.2024, 02:49 AM (GMT+1)

Shtesë » Video

A duhet t'i jemi Austro-Hungarisë mirenjohës?

E hene, 24.08.2015, 06:19 PMA duhet ti jemi Austro-Hungarise mirenjohes, aq sa i jemi SHBA per shtetin shqiptar?

Emisioni "Perqasje" trajtoi historine ne vemendje te nje dimesioni disi te ri te historiografise dhe rolit qe ka patur Austro-Hungaria ne themelimin e shtetit shqiptar. Autorja e librit "Si e krijoi Austro-Hungaria shtetin shqiptar" e trajton mirefillli te vertete nje gje te tille. Emisioni e shtroi ne forme pyetje kete teze, por sigurisht duhet vleresuar mirenjohja si insitucion i rendesishem. Ne kete drite veshtrimi duhet pyetur nese duhet ti jemi Austro-Hungarise per krijimin-themelimin e shtetit shqiptar, po aq sa i jemi SHBA-ve (Presidentit Widow Willson) per mos shperberjen e tij? Per te kuptuar me shume ndiqni emisionin...(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora