E shtune, 20.04.2024, 03:44 PM (GMT+1)

Shtesë » Video

“Komiteti” me historianin Jahja Drançolli

E shtune, 20.06.2015, 08:14 PMSonte në RTK nga ora 22:00 është transmetuar emisioni “Komiteti” – prodhim i Gazetës Express për transmetuesin publik. I ftuar është historiani, Jahja Drançolli. Përballë gazetarëve të Gazetës Express, Leonard Kerqukit, Berat Buzhalës dhe Shpend Limonit, historiani i njohur ka komentuar deklaratat e Myftiut Tërnava për Sulltan Muratin I, ka folur për ardhjen e Perandorisë Osmane në trevat shqiptare, Betejën e Kosovës dhe konvertimet në Islam.

Jahja Drançolli godet rënd Myftiun dhe pretendimet e tij të fundit; tregon se në cfarë mënyre ndodhën konvertimet dhe shpalos të vërteta historike për Kosovën para ardhjes së turqve.

Kush udhëhiqte në Kosovë para ardhjes së turqve?

Çfarë pozite kishin shqiptarët?

Cilat ishin tokat e Ballshajve dhe Kastriotëve?

Po ato të Car Llazarit?

A ka ndodhur njëmend Beteja e Kosovës?

Të gjitha këto, shpalosen sonte në emisionin “Komiteti”.

Po ashtu, historiani i njohur, në këtë intervistë, godet edhe disa - që ai i cilëson si “historian” në thonjëza, me emër dhe mbiemër.

Emisioni “Komitet” transmetohet në RTK nga ora 22:00, kurse repriza të shtunën në mesditë.

Për më shumë ndiqeni emisionin komplet në videon e mëposhtme.

Lexo më shumë në: http://m.gazetaexpress.com/lajme/emisioni-komiteti-video-e-plote-195-109760/?utm_source=referral&utm_medium=web&utm_campaign=copyright(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora