E marte, 21.05.2024, 11:15 AM (GMT+1)

Shtesë » Video

Skënderbeu, heroi i popujve të Europës

E premte, 26.06.2015, 08:14 PMFaktet se si Perëndimi e përdori si frymëzim lirie dhe shembull suksesi

Në fund të prillit 2015, gjatë miratimit të rezolutës për Shqipërinë, një deputet francez i Parlamentit Europian do të përmendte heroin tonë kombëtar. Të huajt vazhdojnë të na identifikojnë me Gjergj Kastriot Skënderbeun, edhe pse pas vdekjes dhe pushtimit të Arbërisë, ai më tepër u mbajt i gjallë përtej kufijve të vendit të vet. ABC STORY sjell faktet se si pas vdekjes së Skdnërebeut dhe rënies së kështjellave arbërore, për më tepër se 3 shekuj elitat e shteteve më të përparuar dhe më të mëdhenj të Europës e përdorën figurën e tij si frymëzim lirie dhe shembull suksesi për popujt e tyre.(Vota: 5 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora