E marte, 16.04.2024, 03:25 AM (GMT+1)

Shtesë » Video

Kol Marku: Dardanët - themeluesit e Trojës, Romës...

E diele, 16.08.2015, 07:43 PMDARDANËT - themeluesit e qytetit të Trojës, Romës, Londrës, Parisit, etj...

Në vazhdim do të ndiçni një cikel dokumetaresh të ndare me pjesë që kanë të bejnë me fisin e lavishem të dardanëve të cilet jo vetem shkelqyen me civilizimin e tyrë në qytetin e famshem të Trojes, por pas rënjes së tij të mbijetuarit shkuan dhe më tej; pasardhesit e tyre (Ene Dardanidit) themeluan qytetin e Romës, dhe shkuan deri në Britani ku themeluan dhe qytetin e londres që e quajten ‹‹Troja e re››, si dhe u thmeluan dhe Troja të tjera, po nga proncer dardane; si në Epir (Butrint) në Venecie (Itali) dhe vënde të tjera.

Gjithashtu në luftën e trojës sipas homerit, nga ana e mesymeseve kishte Akej,Argas dhe Danianë, që të gjithë këto do ti shikoni gjatë filmit se ishin fise pellasgë. Nuk kishte, as Helene dhe as Greke. Dhe se të gjithë emrat e herojve , shpjegohen vetem me shqipen e sotme dhe nuk kanë fare kuptim me gjuhen greke koine.

Ky cikel dokumantaresh i ndare ne pjese është pergatitur në bazë të skanarit dhe regjisë së z. KOL MARKU (Studjues, i antikitetit). Në këte publikim të pjese së PARË, ju do te njiheni me disa të dhena për Dardanët, për ndodhite e luftes së trojës, që zgjati 10 vite, dhe për rolin e të mbijetuareve të saj të cilët luajten një rol të rendishem siç ishte, Ena Dardanidi (kushuiri dhe dhënder i Priami mbretit të Trojes) i cili me pasardhësit e tij u bë dhe themelusi i Romes i cila e arriti kulmin a lavdise me civilizimin e famshem Romak.Ne vazhdim do të shikoni pjeset e tjera që do të publikohen për bemat e ketij heroi në rrugen e tij të gjatë në Krete,Epir,Itali,Afrike dhe kthimi përseri në Itali, ku me pas themeloj qytetin Lavinium, ndersa i biri i tij Asganin themeloj Alba Longen dhe pasardhesit e tyre shkuan deri në Britani, dhe pas disas brezash themeluan dhe Romen. (Pikerishte këto histori do të jenë dhe objekti i pjeseve të ardheshme të dokumentarit).

Disa te dhana shkurt: Dardanët ishin fis Trojanë dhe Ilir: Stabonin i cili thoshte se : "Dardania e Azise së Vogël është themeluar nga Dardani i Ilirisë".(1)Pra nga të dhenat që sjellin autoret antik dardanët e Trojës janë të njëjtë me dardanët e Ilirisë dhe ato janë me origjine Pellasge, Ilire, pasi dalin si pellasgë, ilirë dhe trojanë. Pra në boten antike Dardanët e Ilirisë me kohë u quajtën se kishin të bënin me një fis me të njejtin emer që jetonte në Azinë e Vogël J-P.,dhe që emrin e të cilit e mori krahina e Dardanise nga rrjedh dhe sot emri i Dardaneleve. Shpërngulja e dardanëve nga Troja dhe vëndosja e tyrë në Romë pas luftes së Trojës është përjetësuar në Eniadën e Virgjilit, ndersa emigrimi i tyrë më tej, për në Britani është përjetësuar nga Geofrey of Manmonths, me "Historia e mbreteve Britanik".(2)

Fisi dardan i ilireve (që sot quhet me emrin sllav Kosovë) është në teritorin e tij etnik dhe përbën një pjesë të madhe të asaj që quhët komb shqiptare... Ky fis i lavdishem Ilir i mbijetoj dyndjeve barbare duke ruajtur etnicitetin dhe gjuhën Ilire. Pra Dardanët janë vete dardanët e Ilirisë që kanë themeluar Trojën ata janë themeluesit e njerit, prej qytetërimeve më të vjetra të botës, atij të Trojës, por gjithashtu nga ky fis dardanësh u themelua edhe Roma që u bë përandori disa shekullorë.(2)

1-Straboni, lib.VII,32;

2-E.Kocaqi: Roli Pellago-Ilir në krijimin e kombeve dhe gjuheve Europiane.Tiranë Prill 2007.f.61-62.(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora