E shtune, 23.09.2023, 11:08 PM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Alarmant numri i grave të bëra “synet” në Egjipt

E marte, 12.05.2015, 06:29 PM


Më shumë se 92%  e grave prej moshës 15 dhe 49 vjeçare në Egjipt janë bërë “synet”. Ky operacion bëhet duke i gjymtuar gjenitalet e grave, pra heqja e pjesës së dukshme të klitorit me supozimin që gratë të ndjejnë një kënaqësi minimale gjatë seksit.

Këto statistika i ka paraqitur  ministri i shëndetësisë së Egjiptit, Adel Adawy i cili u shpreh që në zonat rurale këto shifra janë edhe më të larta.

1 në 4 gra në botë që është bërë “synet” është nga Egjipti, dhe më pak se 1/3 e operacioneve kryhen nga doktorët.

Rreh 30 përqind e grave të bëra “synet”, pajtohen me këtë praktikë sepse sipas tyre ky operacion bëhet për arsye fetare.

Numri më i madh i grave (rreth 125 milonë)  që bëhen “synet” është  i përqendruar në 29 vende afrikane dhe të Lindjes së Mesme, kurse 3 milonë gra të tjera janë në vende të tjera të botës (23,000 në Britaninë e Madhe).
(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora