E enjte, 01.06.2023, 08:31 PM (GMT+1)

Kulturë » Keka

Harta e vitit 1551, Epiri dhe Gjergj Kastrioti

E shtune, 12.04.2014, 05:40 PM


Nga studiuesi Gjon Keka

Papa Piu II, ne kete liber “Aeneae Syluij Piccolominei Senensis, qui post adeptum pontificatum Pius eius te vitit 1551”, trajton lashtesine e Europes, duke i kushtuar madje nje rendesi te madhe personalitetit te Gjergj Kastriotit ,trimerise,vizionit dhe urtesise se tij, pastaj te lashtesise se Ilirise, apo sic nenvizon ai te Shqiperise ,e qe me heret eshte quajtur Maqedonia Epirote apo Maqedonia arbnore, poashtu ne kohen e Aleksandrit te Madh eshte quajtur Maqedonia in Emathia.Ketu Piu II shpreh admirimin e madh ndaj Gjergj Kastriotit dhe kombit te tij Epirot apo arbnor europian.Kjo pjese e hartes qe po shihni eshte brenda librit te Papa Piut II si pjese e trajteses se tij per keto vendbanime te lashta ,sidomos Shqiperise./standardi.info(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora