E enjte, 01.06.2023, 07:45 PM (GMT+1)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Barleti u botua më 1488, e jo më 1506

E premte, 11.04.2014, 06:42 PM


Marin Barleti u botua për here te pare ne vitin 1488, e jo me 1506

Gjon Keka: Siç dihet dhe shkruhet ne shume literatura mbi krijimtarinë e Marin Barletit, se vepra e tij “Historia e jetës dhe e bëmave të Skënderbeut”eshte botuar per here te pare ndërmjet viteve 1506 apo 1510 ne Rome.

Por bazuar nga ky liber me titull “Artis historicae Penus octodecim scriptorum tam veterum quam recentiorum... e vitit 1579”,del se “Historia e jetës dhe e bëmave të Skënderbeut” e meshtarit Shkodran Marin Barleti te jete botuar për here te pare ne vitin 1488./standardi.info(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora