E diele, 10.12.2023, 02:16 PM (GMT)

Shtesë » Lajme

Krijuesit ekspozojnë për 100 vjetor në Gjermani

E premte, 16.11.2012, 05:51 PM


Krijuesit shqiptar ekspozojnë në 100 vjetorin e pavarësisë

Shoqata „Yjet e Kosovës -Sterne Kosovas“ Emmendingen në bashkpunim me krijuesit shqiptar në Gjermani hap ekspozitë më 02.12.12 në ora 12,30

ne Lessingstrasse 36/1 Emmendingen Gjermani.

Punimet e këtyre krijuesëve kulminant si: Mal Myrtaj-skulpturë në bronz dhe guri, Dan Gashi-piktura në vaj,Augustin Përgega pikturë në akryl

,Bukurije Dalladaku-pikturë portretim ,Habib Shasivari- pikturë moderne në akryl dhe pëlhurë-kanavac, jan përplot gjallëri dhe plasticitet ,dhe të

njëjtat në mënyrë besnike dhe kohezive portretojnë dhe prezentojnë, jetën kulturën,traditën,historin,dhe heroin tonë në këtë përvjetor dhe shkull të

shenjët.

Kjo ekspozitë e pasur me një laramani dhe kombinim të shkëlqyeshëm ,dhe shumëdimensionalitet të rrallë do jetë e hapur nga e hëna deri të

premten nga ora 9-12 si dhe 15-18 ,të dielën nga ora 15-18 dhe e njëjta do jet e hapur deri më 16 dhjetor

Hapjen solemne të ekspozitës e madhëron prezenca e fytyrave publike dhe politike të nivelit më të lartë ,ata dhe të pranishmit tjerë shoqërohen me

një muzikë të përzgjedhur klasike,nga profesionistët e vërtetë: Maestro Alban Pengili -Violinë ,Kitaristi Albert -Ibrahimaj;dhe pianisti Vigan-Kuqi.

Po të njëjtën ditë vetëm pak metëra më larg unioni i studentëve të Freiburgut ftonë të mëdhenjë dhe të vegjël në sallën e qytetit Fritz-Böle Halle,(me kapacitet 1000 pjesmarrës)

në manifestimin madhështor të 100 vjetorit ,me një program të larmishëm dhe të përzgjdhur kulturo-artistik,me beafsi të këndëshme si dhe muzikë

Live nga ora 12 Sinqerisht ju mirëpresin: Unioni i studentëve të Freiburgut zëri i arsyes dhe ndërgjegjes kombëtare,në baskpunim me OJQ të

Badenit të Jugut të lidhur rrethë motos:“Shqiptarët festojnë shekullin e tyre të shenjët Europe.

http://www.sterne-kosovas.de/(Vota: 27 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora