E diele, 25.02.2024, 07:49 PM (GMT)

Shtesë » Lajme

Zenel Çeliku: Ambasada Hungareze, pritje dinjitoze

E marte, 30.10.2012, 06:16 PM


Shqiperi- Ambasada Hungareze, pritje dinjitoze me rastin e festes kombetare

Nga Zenel Çeliku

Dje si rralle here ne ambasadat e tjera te akredituara ne Shqiperi,Ambasada Hungareze me rastin e festes kombetare te Hungarise,organiozaoi nje pritje mjaft dinjitoze,shume te bukur,me shume culture,dhe krenare per kombin e tyre te respektuar.Te ftuaritn ne kete pritje ishin personalitetet me te larta te Shtetit Shqiptar,ishte Kryetarja e Kuvendit Zj.Jozefina Topalli,Kryeministri Z.Sali Berisha I shoqeruar nga bashkeshortje e tij Zj.Liri Berisha,Kryebashkiaku I Tiranes,Z.Lulzim Basha,ministra,politikene,ambasador e personalitete nga fushat te ndryshme te jetes.Pritjen e hapi Ambasadori I Republikes se Hungarise ne Shqiperi-Z.Janos Huszar,I cili paraqiti bukur e mire,sukseset e Hungarise,historikun e kesaj feste te madhe per popullin hungarez,e me pastaj, Huszar falenderoi mirseardhjen personaliteteve te larta qe ishin present ne kete ceremini shume dinjitoze,e me pas,I ftoi te pranishmit qe te ndjekin disa pjese te luajtura nga pjanisja Adrienne Hauser,e cila u prit shume mire dhe u duartokit aq,sa u detyruar te ridale serish ne pjano.Dua te theksoj se,perosanlisht kame mare pjese gati ne te gjitha pritjet qe ka shtruar trupi dipolmatik ne Shqiperi,kame qene prej 5 vjetesh I ftuar ne cdo pritje te shtruar nga Ambasada Hungareze ne Tirane,por pritja e djeshme,ashtu si shume te pranishmeve ,eshte vleresuar e vecnate.Falendermit I takojne stafit te Ambasades Hungarezene menyre te vecnate-Ambasadorit LESHI, qe kane organizuar nje pritje model me rastine festes kombetare te Hungarise.Mbas ketyre momenteve,te pranishmit u ftuan te mernin pjese ne kokteilin e shtruar nga Ambasada Hungareze,per nder te festes Kombetare te Hungarise.Te ftuarit,mjaft te kenaqur nga ambientete krijuara,fillun bashkebisedimet dhe takie ,te cilat jane ritual I pritjeve te ketij lloji.Ne planin personal,duke e pare me syrin e gazetarit kete pritje,e cila me ka lene mjaft mbresa shume te mira,dua te shpreh mirnjohje,respekte dhe vleresime per Qeverine dhe popullin Mik hungarez,gjithashtule te besojme se maredheniet Shqiperi-Hungari,seshpejti do te jene shume te kenaqshme ne nivel politik dhe ekonomik.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora