E diele, 25.02.2024, 06:38 PM (GMT)

Shtesë » Lajme

Libra shqip në bibliotekat e Romës - Itali

E hene, 05.11.2012, 06:57 PM


Kulturë

INTERCULTURA

Via Zanardelli  34  00186 Roma

LIBRA SHQIPTARE  NË BIBLOTEKAT  E  ROMES ITALI

- NJOFTIM PER SHTYPIN-

E diela nëntor 11 në 16,30 në Teatrin Quarticciolo Library, Shërbimi Ndërkulturor të Bibliotekave të Romës, përuron seksion të ri të librave në gjuhën shqipe, drejtuar qytetarëve shqiptarë dhe të gjithë  te huajve.

Takimi do të zhvillohet në prani të Ambasadorit të Republikës së Shqipërisë, e cila  këtë vit feston 100 vjetorin e pavarësisë nga Perandoria Osmane.

Programi:

Në bibliotekë, rruga  Castellaneta 10, në 16,30

Përshëndetje: Francesco Antonelli, Presidenti i Bibliotekave të Romës

Llesh Kola, Ambasadori i Republikës së Shqipërisë

Tetyana Kuzyk, Këshilltare per  Evropën Lindore

Pjesë  nga dokumentari  “La Dolce nave” , Filmi i ri nga Daniele Vicari në udhëtimin nga Vlora  e anijes në  vitin 1991që arriti në portin e Barit me 20.000 njërëz në bord.

Takimi me komunitetin shqiptar dhe shkrimtarët e saj:

Edmond Cali, poet  Rando  Devole, sociolog.

Zef Mulaj, doktor në shkencat  farmaceutike, poet.

  teater. Hyrja në rrugen  OSTUNI  8:  ora 18.00

Kompania Italo-shqiptare  prezanton  teatrin i ”HUAJ”

“Një  udhtim në mes tingujve dhe ngjyrave  epoezisë  së huaj”

Hyrja  e lirë per publikun.

Nga  Italia, 3/11/012(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora