E shtune, 22.06.2024, 06:35 AM (GMT+1)

Kulturë

Xhevahir Cirongu: Puthja e gurëve

E shtune, 24.03.2012, 04:24 PM


Xhevahir Cirongu

 

Puthja e gurëve

 

U nisëm për rrugë të gjatë

Aty pranë bregut të detit,

Pas lamë një gjethe peme

të këputur dhe fshatin;

E makina u fsheh mbrapa bregut.

 

Ne ikëm atë ditë tetori

Nga fshati ynë i lindjes,

Nëpër faqe rrodhën pika loti

E gurët i puthën me radhë

Gjyshi e nipçja i vogël.

 

Na priste një strehëz e re

Me djem, nuse e mbesa,

Deti me valë na buzëqeshte

Ku aty na grumbulloi e vogla fole.

 

Durrës,17/03/2012(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora